پژوهش جدید: فعالیت انسانی موجب انحراف محور چرخش زمین شده است

محققان متوجه شدند که برداشت بشر از ذخایر آب زیرزمینی سریع‌تر از فرایند جایگزینی آب در سفره‌های زیرزمینی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان داد که کاهش میزان ذخایر آب زیرزمینی و افزایش سطح دریا در اثر فعالیت انسانی، بین سال‌های 1993 و 2010 محور چرخش وضعی زمین را حدود 31 اینچ به سوی شرق منحرف کرده است.

محور چرخش زمین مدام در حال تغییر است. پژوهش جدید نشان می‌دهد که در بین دلایل مرتبط با آب و هوا، نحوه توزیع آب‌های زیرزمینی بزرگترین نقش را در رانش محور چرخش سیاره بازی می‌کند.

دانشمندان در سال 2016 از توانایی آب در تغییر محور چرخش زمین پرده برداشته بودند. اما سهم آب‌های زیرزمینی در این تغییرات تاکنون نامشخص بود. پژوهش اخیر معلوم می‌کند که نحوه توزیع آب در سراسر کره زمین می‌تواند وضعیت چرخش وضعی سیاره را تحت تأثیر قرار دهد.

برای انجام این پژوهش، محققان تغییرات مشاهده‌شده در رانش محور چرخش زمین را با حرکات آب مقایسه و از آن مدل‌سازی کردند. در مرحله اول این مدل فقط لایه‌های یخ و یخچال‌های طبیعی را در نظر گرفت. محققان سپس سناریوهای مختلف مربوط به توزیع مجدد آب‌های زیرزمینی را بررسی کردند.

با بررسی 2150 گیگاتُن توزیع مجدد آب زیرزمینی، این مدل فقط با تغییر محور چرخش زمین بین سال‌های 1993 و 2010 مطابقت داشت. بدون حساب کردن آب‌های زیرزمینی که انسان از زیر زمین درآورده بود، این مدل میزان 31 اینچ در کل یا 1.7 اینچ در سال انحراف را نشان می‌داد.

2150 گیگاتن، معادل 0.23 اینچ افزایش سطح جهانی دریا، نتیجه برآوردهای قبلی دانشمندان درباره پمپاژ آب زیرزمینی در مدت 17 سال از 1993 تا 2010 است. مدل‌سازی اخیر، با در نظر گرفتن توزیع مجدد آب از منابع زیرزمینی به اقیانوس‌ها، صحت این تخمین را تایید کرد.

محققان متوجه شدند که برداشت بشر از ذخایر آب زیرزمینی، عمدتا برای مصارف کشاورزی و شهری، سریع‌تر از فرایند جایگزینی آب در سفره‌های زیرزمینی است، و این پدیده باعث انحراف محور چرخش وضعی زمین شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size