اختراع ژلی برای درمان آسیب‌های مفصلی که خودبخود حل می‌شود

برای اینکه غضروف بتواند خود را درمان کند، لازم است داربست پروتئینی خواص بیولوژیکی غضروف را تقلید کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انعطاف‌پذیری غضروف‌های مفصلی برای حرکت نرم بدن انسان ضروری است. آسیب رساندن به این مفاصل می‌تواند منجر به درد، کاهش عملکرد و آرتروز شود.

پزشکان معمولا مشکل مفاصل را با کاشت داربست‌های مصنوعی ساخته‌شده از پروتئین‌ها، که به غضروف برای بهبود خود کمک می‌کنند، از بین می‌برند. برای اینکه غضروف بتواند خود را درمان کند، لازم است داربست پروتئینی خواص بیولوژیکی غضروف را تقلید کند، و انجام چنین کاری تاکنون دشوار بوده است.

پژوهش‌گران اخیرا با اختراع یک ژل حل‌شونده، به عموم این خصوصیات دست پیدا کردند. ایمپلنت‌ غضروفی حل‌شونده باید به اندازه کافی نرم باشد تا به آسانی خم و راست شود، و در عین حال به اندازه کافی سخت باشد تا در برابر خم شدن بی‌رویه و تغییر شکل مقاومت کند.

از طریق پیوند زدن زنجیره‌های یک پروتئین ویژه که شبکه ژل مذکور را تشکیل می‌دهد، یک تیم تحقیقاتی پزشکی اخیرا ماده جدیدی برای سفت کردن ژل پروتئینی بدون قربانی کردن سختی آن ایجاد کرد. این زنجیره‌های درهم‌تنیده می‌توانند به آسانی حرکت کنند، که باعث می‌شود بتوانند انواع انرژی جنبشی، مثل انرژی تولیدشده توسط پرش، را جذب کنند.

عملکرد آنها مثل کمک‌فنرهای اتومبیل است، که شدت ضربه‌ها را می‌گیرد. علاوه بر این، دانشمندان این فرایند را از طریق ترکیب آن با فرایندی برای خم کردن پروتئین‌ها تقویت کردند، که امکان جذب انرژی بیشتری را فراهم می‌آورد.

ژل حاصل دارای خصوصیات منحصربه‌فردی است که آن را قادر می‌کند تا در برابر فشرده شدن در جایگاه غضروف مفصلی مقاومت کند، و همچنین می‌تواند پس از فشرده‌سازی، به سرعت شکل اصلی خود را بازیابد.

دانشمندان می‌گویند این ژل را روی خرگوش‌ها آزمایش کرده‌اند و به نتایج مثبتی رسیده‌اند، اما تاکید می‌کنند که استفاده از آن در مفاصل انسان‌ هنوز زود است و جای کار دارد. آنها در مراحل بعدی قرار است روی تنظیم دقیق ترکیب ژل فعلی و افزودن نشانه‌های بیوشیمیایی اضافی برای تقویت بازسازی سلول تمرکز کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size