طرحی برای دور کردن زمین از خورشید برای کاهش گرمایش سیاره

در این طرح، زمین با تکیه بر یک سیارک بزرگ مانور پرتاب گرانشی انجام می‌دهد و به فضای دورتر پرتاب می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک دانشمند طرحی ارائه کرده که بر اساس آن، به منظور جلوگیری از گرمایش بی‌رویه سیاره زمین و از میان رفتن نهایی آن به دلیل افزایش حجم و گرمای خورشید، زمین باید به فاصله‌ای دورتر از خورشید در فضا انتقال پیدا کند.

به گزارش «دیلی میل»، آلبرت زیی‌لسترا، متخصص اخترفیزیک دانشگاه منچستر، در طرح خود خواستار انتقال زمین به تقریباً سه میلیون مایل دورتر از خورشید شده است، که باعث می‌شود سال به 380 روز افزایش پیدا کند.

برای دستیابی به این هدف، او استفاده از مانور «تیرکمان»، چیزی شبیه مانورهایی که برای پرتاب فضاپیماها به نقاط دوردوست فضا استفاده می‌شود، اما در مقیاس بسیار بزرگ‌تر را پیشنهاد می‌کند. در این طرح، زمین با تکیه بر یک سیارک بزرگ مانور پرتاب گرانشی انجام می‌دهد و به فضای دورتر پرتاب می‌شود.

هنگامی که حرکت یک سیاره در مدارش کند می‌شود، به خورشید نزدیک می‌شود، در حالی که اگر تندتر حرکت کند، از خورشید دور می‌شود. با استفاده از مانور تیرکمان یا کمک گرانشی با استفاده از یک سیارک عظیم، زمین شتاب می‌گیرد و می‌تواند خودش را از خورشید دورتر کند.

برای انجام چنین مانوری لازم است که مسیر حرکت سیارک در فضا تغییر داده و به مدار زمین نزدیک شود. این کار به‌طور بالقوه با هل دادن سیارک توسط یک کاوشگر روباتیک در یک زاویه و با یک سرعت خاص انجام می‌گیرد. سیارک با چرخش نزدیک‌تر به دور خورشید، زمین را به جلو هل می‌دهد، که باعث می‌شود سرعت حرکت خودش کم شود و زمین شتاب بگیرد.

با این وجود، زیی‌لسترا اذعان می‌کند که تنها یک دور پرواز برای رسیدن به نتیجه مطلوب کافی نیست. او تخمین می‌زند که زمین برای انتقال موفقیت‌آمیز به مدار جدید خود به حدود یک میلیون دور پرواز در طول یک میلیارد سال نیاز دارد.

علاوه بر این، مسائل هزینه، خطرات احتمالی انتقال یک سیارک عظیم به نزدیکی زمین، و نیاز به تحقیقات و برنامه‌ریزی علمی گسترده از دیگر موانعی هستند که می‌توانند طرح جسورانه این متخصص اخترفیزیک دانشگاه منچستر را مختل کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size