پژوهش جدید: مولتی‌ویتامین به تقویت حافظه کهنسالان کمک می‌کند

محققان تخمین می‌زنند که پیشرفت، که در طول دوره سه‌ساله مطالعه پایدار بود، معادل حدود سه سال کُند شدن کاهش حافظه در اثر افزایش سن بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«پیری شناختی»، که به معنای از دست دادن توانایی‌های مختلف ذهنی است، یکی از دغدغه‌های عمده حوزه سلامتی کهنسالان است. پژوهشی جدید نشان داده که مولتی‌ویتامین‌ می‌تواند برای کُند کردن سرعت پیری شناختی مورد استفاده قرار گیرد.

بسیاری از افراد با این فرض که مولتی‌ویتامین برای حفظ سلامت عمومی خوب است، از آنها یا مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنند. با این حال، پژوهش‌هایی که نشان بدهد مولتی‌ویتامین روی عملکرد مغز و حافظه موثر است، بسیار کم بوده‌اند و در مقیاس بزرگ به‌طور انگشت‌شمار انجام شده‌اند.

پژوهش جدید بیش از 3500 بزرگسال بالای 60 سال را تحت آزمایش قرار داد. این افراد سه سال هر روز به‌طور تصادفی یا یک مکمل مولتی‌ویتامین یا یک دارونما مصرف کردند. آنها در پایان هر سال مورد مجموعه‌ای از ارزیابی‌های شناختی آنلاین قرار گرفتند که عملکرد حافظه هیپوکامپ، منطقه‌ای از مغز که تحت تأثیر پیری طبیعی قرار می‌گیرد، را بررسی می‌کرد.

در پایان سال اول، حافظه افرادی که روزانه مولتی‌ویتامین مصرف می‌کردند، در مقایسه با حافظه افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، بهبود یافته بود. محققان تخمین می‌زنند که پیشرفت، که در طول دوره سه‌ساله مطالعه پایدار بود، معادل حدود سه سال کُند شدن کاهش حافظه در اثر افزایش سن بود. تاثیرگذاری مولتی‌ویتامین در شرکت‌کنندگان با زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی بیشتر بود.

اگرچه پژوهش‌گران در دوران مطالعه خود روی شناسایی هیچ مؤلفه خاصی از مکمل‌های مولتی‌ویتامین که می‌تواند حافظه را بهبود بخشد تمرکز نکردند، اما نتایج پژوهش آنها نشان می‌دهد که چگونگی تغذیه برای بهینه‌سازی سلامت مغزی انسان‌ها در اثر افزایش سن لازم است.

دانشمندان در نتیجه‌گیری تحقیق خود تاکید می‌کنند که گرچه مکمل‌های غذایی و مولتی‌ویتامین‌ها تاثیر آشکاری بر بهبود سلامت مغزی انسان دارند، اما نباید جای رویکردهای جامع‌تر برای کسب مواد مغذی لازم را بگیرند. آنها همچنین یادآوری می‌کنند که بهتر است مردم پیش از مصرف مولتی‌ویتامین با پزشک مشورت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size