ناسا: ماه ممکن است هم‌اینک دارای حیات باشد

ماموریت‌های فضایی انسانی طی چند دهه اخیر می‌توانند حیات اورگانیک زمینی مثل میکروب‌ها را به ماه منتقل کرده باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشگران سازمان فضایی ایالات متحده «ناسا» می‌گویند که ماه احتمالا همین الان دارای گونه‌هایی از حیات باشد که به احتمال زیاد از زمین به آن رسیده‌اند، و می‌افزایند که وجود حیات با منشاء زمینی روی ماه می‌تواند آینده این تنها قمر زمین را به شیوه‌های مختلف تحت تاثیر قرار دهد.

در جریان یک کارگاه علمی که اخیرا با نظر به ماموریت آینده نزدیک ناسا برای فرستادن مجدد انسان‌ها به ماه موسوم به ماموریت «آرتمیس» برگزار شد، دانشمندان و سازمان فضایی آمریکا درباره موضوعات مختلفی شامل امکان وجود بالقوه حیات در ماه صحبت کردند.

به گفته این دانشمندان، ارگانیسم‌های زمینی می‌توانند از دو طریق عمده به ماه رسیده باشند. یکی از این حامل‌ها شهاب‌سنگ‌هایی هستند که ابتدا به زمین سائیده شده و سپس مجددا به فضا پرتاب شده و در نهایت به ما رسیده‌اند. حامل دیگر ماموریت‌های فضایی انسانی طی چند دهه اخیر هستند، که می‌توانند حیات اورگانیک زمینی مثل میکروب‌ها را به ماه منتقل کرده باشند.

پرابل ساکسنا، پژوهشگر سیاره‌ای مرکز فضانوردی گُدارد ناسا، عقیده دارد که جوامع میکروبی به طور بالقوه می‌توانند در شرایط دشوار اطراف قطب جنوب ماه به حیات خود ادامه دهند.

به گفته وی، یکی از جالب‌ترین چیزهایی که تیم تحقیقاتی ناسا در این باره پیدا کرده این است که با توجه به اکتشافات اخیر درباره محدوده‌هایی که زندگی میکروبی می‌تواند در آن زنده بماند، ممکن است مکان‌های بالقوه قابل سکونت برای چنین گونه حیاتی در مناطق نسبتاً محافظت‌شده ماه وجود داشته باشد.

در واقع، قطب جنوب ماه ممکن است دارای خواصی باشد که می‌تواند امکان بقا و رشد بالقوه زندگی میکروبی را فراهم کند. بدین ترتیب، ارگانیسم‌های خاص ممکن قادر به زنده ماندن در چنین مناطقی باشند، و حتی در صورت عدم زندگی مداوم، ممکن است به صورت حیات نهفته در آن مناطق وجود داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size