مهندسی ژنتیکی باکتری‌ها برای ایجاد تولیدات سالم زیستی

صنایع شیمیایی بزرگترین مصرف‌کننده صنعتی سوخت‌های فسیلی و سومین منشاء بزرگ انتشار دی‌اکسید کربن در اتمسفر هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به منظور کربن‌زدایی از روش‌های تولید سوخت، دارو و مواد شیمیایی، دانشمندان اخیرا به مهندسی ژنتیکی باکتری‌ها روی آورده‌اند، و آنها را برای تولید مواد مبتنی بر کربن که در طبیعت یافت نمی‌شوند مهندسی کرده‌اند، که منجر به تولید مواد بیوشیمیایی پایدار می‌شود.

صنایع شیمیایی بزرگترین مصرف‌کننده صنعتی سوخت‌های فسیلی مثل نفت و گاز هستند. این صنایع همچنین، پس از صنایع فلزات و سیمان، سومین منشاء بزرگ انتشار دی‌اکسید کربن در اتمسفر هستند.

بدین ترتیب، اگر روشی برای تولید مواد شیمیایی ضروری بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی پیدا شود، از منظر آلودگی زیستی بار بزرگی از روی دوش جهان برداشته می‌شود.

دانشمندان مدت‌ها بود که می‌خواستند از واکنش‌های انتقال کربن در تولید سوخت‌، مواد شیمیایی و دارو استفاده کنند. با این حال، این فرآیندها قبلاً به آزمایش‌های مقیاس کوچک در لوله‌های آزمایشی محدود می‌شدند، زیرا برای هدایت واکنش‌ها به مواد شیمیایی گران‌قیمت نیاز داشتند.

محققان اخیرا برای جایگزینی مواد شیمیایی گران‌قیمت با مواد مشتق‌شده از عناصر طبیعی، که به حذف حلال‌ها و گازهای سمی از فرایند تولید می‌انجامد، رشتهٔ علمی «بیوسنتز» را در قطع گسترده به کار گرفتند، که هدف آن تجزیه مواد طبیعی برای ایجاد مواد شیمیایی مورد نیاز بشر است.

در این فرایند، میکروب‌های آزمایشگاهی از قند برای ساختن مواد شیمیایی استفاده می‌کنند. این قندها از گیاهان می‌آیند که دی‌اکسید کربن را از اتمسفر جذب می‌کنند. اگر این مواد شیمیایی تولیدشده به عنوان سوخت سوزانده شوند، «کربن‌خنثی» خواهند بود. اگر این مواد به عنوان سوخت استفاده نشوند، «کربن‌منفی» خواهند بود، و در هر دو صورت از انتشار دی‌اکسید کربن در جو جلوگیری می‌کنند.

در جریان پژوهش جدید، محققان فرآیندهای طبیعی باکتری‌ها را از طریق یک فرآیند بیوسنتز معروف به نام «واکنش انتقال کربن» ترکیب کردند. باکتری‌های مهندسی‌شده با استفاده از قندها به عنوان منبع انرژی خود، می‌توانند مواد مبتنی بر کربن تولید کنند که در طبیعت یافت نمی‌شوند، و به آنها «محصولات جدید طبیعت» گفته می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size