فراوانی کوسه‌ بزرگ سفید در سواحل کالیفرنیا

پژوهش جدید معلوم کرد که حتی در جاهایی که عمق آب به قدری است که انسان‌ها می‌توانند کف دریا راه ‌بروند، کوسه‌ها در آن مناطق حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک پژوهش جدید نشان داد که جمعیت کوسه‌های بزرگ سفید در سواحل کالیفرنیا در غرب آمریکا بسیار بزرگتر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد، به‌طوری که شناگران و موج‌سواران تقریبا همیشه در قلمرو کوسه‌ها قرار دارند.

در این پژوهش که دو سال طول کشید، محققان از هواپیماهای بدون سرنشین برای نظارت بر آب‌های ساحلی کالیفرنیا استفاده کردند. آنها متوجه شدند که کوسه‌های سفید نوجوانان، بین 1 تا 5 ساله، در دو نقطه در سانتا باربارا و سن دیه‌گو تجمع می‌کنند، و در آن مکان‌ها کوسه‌ها و انسان‌ها 97 درصد زمان با هم شنا می‌کنند.

کوسه‌های سفید نوجوانان اغلب در 45 متری نقطه شکست امواج مشاهده می‌شوند، که موج‌سواران و تخته‌سواران را در نزدیکترین نقطه به کوسه‌ها در مناطق تجمع قرار می‌دهد. بیشتر اوقات انسان‌ها حتی نمی‌دانستند که کوسه‌ها در محل حضور دارند، اما محققان با استفاده از پهپاد به آسانی آنها را می‌دیدند.

به گفته محققان، مردم تصور می‌کنند که اگر کوسه‌ای را در منطقه شکست امواج مشاهده کنند، در معرض خطر گاز گرفته شدن قرار دارند، در حالی که لزوما اینطور نیست، چرا که کوسه‌ها در اکثر مواقع مشغول کار خودشان هستند.

کوسه‌های نوجوان در حقیقت تا فاصله سه‌متری به انسان‌ها نزدیک می‌شوند، در حالی که مردم آنها را نمی‌بینند، و بعد کوسه‌ها به دنبال کار خودشان می‌روند. فاصله آنها به انسان‌ها بسیار نزدیکتر از آن چیزی است که مدت‌ها تصور می‌شد.

به گفته محققان، سالیان درازی تصور عمومی این بود که کوسه‌ها چندین کیلومتر دورتر از ساحل هستند، اما پژوهش جدید معلوم کرد که حتی در جاهایی که عمق آب به قدری است که انسان‌ها می‌توانند کف دریا راه ‌بروند، کوسه‌ها در آن مناطق حضور دارند.

با این وجود، طی مدت دو سال پژوهش، هیچ مورد حمله کوسه به انسان در هیچ‌یک از سواحل کالیفرنیا مشاهده نشد، که نشان می‌دهد کوسه‌های بزرگ سفید عموما به خوردن انسان‌ها تمایلی ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size