فضاپیمای «دریم چیسر» به زودی به مدار زمین پرواز می‌کند

دریم چیسر می‌تواند در عرض تقریباً سه روز پس از آغاز سفر خود به ایستگاه فضایی اوربیتال ریف در مدار پایینی زمین برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمپانی فضانوردی آمریکای «سی‌یرا اسپیس» اخیرا فضاپیمای «دریم چیسر» خود را با موفقیت آزمایش کرد، و بدین ترتیب یک گام اساسی برای فرستادن مسافران توریستی به مدار زمین برداشت.

سی‌یرا اسپیس قصد دارد با استفاده از این فضاپیمای شاتل‌مانند، علاقمندان را به «ایستگاه فضایی بین‌المللی» و «اوربیتال ریف» ببرد. این مورد دوم یک ایستگاه فضایی خصوصی مستقر در مدار پایینی زمین است که کماکان در دست احداث است.

دریم چیسر که به معنای «دنبال‌کننده رویاها» است، یک فضاپیمای خصوصی است که شبیه فضاپیمای شاتل ناسا طراحی شده است. آزمایش موفق آن نشان می‌دهد که سی‌یرا اسپیس به زودی آن را برای تست نهایی به مدار پایینی زمین خواهد فرستاد.

این فضاپیما که تقریباً به اندازه یک‌چهارم شاتل فضایی ناسا است، به خلبان و خدمه نیاز ندارد و به‌طور کاملا خودکار پرواز می‌کند، و درون آن یک زیستگاه انسانی بادشونده دارد که به اندازه یک ساختمان است.

سی‌یرا اسپس قصد دارد دریم چیسر را برای اولین بار در اواخر سال 2023 از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به فضا پرتاب کند. این پرتاب دومنظوره خواهد بود، و هم به عنوان تست پرواز و هم مأموریت تدارکاتی برای ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا عمل خواهد کرد.

وبسایت «اخبار فضا» اخیرا گزارش داد که سی‌یرا اسپیس در حال آماده شدن برای ارسال اولین نمونه دریم چیسر خود تحت عنوان «استقامت» به مرکز آزمایش‌های فضایی نیل آرمسترانگ ناسا در اوهایو برای آزمایش پیش از اولین پرتاب است.

موشک «وُلکان قنطورس» قرار است دریم چیسر را در دومین ماموریت خود به فضا ببرد. اولین ماموریت این موشک، که تاکنون با تاخیرهای متعددی مواجه شده است، انتقال دو ماهواره «پروژه کایپر» متعلق به آمازون به فضاست.

سی‌یرا اسپیس اعلام کرده است که دریم چیسر می‌تواند در عرض تقریباً سه روز پس از آغاز سفر خود به ایستگاه فضایی اوربیتال ریف در مدار پایینی زمین برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size