ساخت ربات‌های ریزی که می‌توانند بیماری‌های دشوار را درمان کنند

ریزربات‌ها می‌توانند بدون شکاف دادن بدن انسان، از طریق تزریق یا خوردن قرص وارد بدن بیمار شوند، کارشان را انجام دهند، و در نهایت دفع شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک تیم مهندسان پزشکی با استفاده از موادی به نام «پُلیمرهای زیست‌سازگار» و از طریق فناوری مشابه چاپ سه‌بعدی، نوع جدیدی از ریزرُبات‌ها، که چندین برابر کوچک‌تر از عرض موی انسان هستند، را به منظور دسترسی به نقاط حساس بدن انسان و علاج بیماری‌های دشوار طراحی کرده است.

این ریزربات‌ها می‌توانند کارهای مختلفی انجام دهند که از ابزارهای فعلی برنمی‌آید. مثلا آنها می‌توانند بدون شکاف دادن بدن انسان، از طریق تزریق یا خوردن قرص وارد بدن بیمار شوند، کارشان را انجام دهند، و در نهایت دفع شوند.

عرض هر یک از این ریزربات‌ها تنها 20 میکرومتر است، که چندین برابر نازک‌تر از عرض یک تار موی انسان است. این ربات‌ها همچنین بسیار سریع هستند، و می‌توانند با سرعت حدود 3 میلی‌متر در ثانیه، یا تقریباً 9000 برابر اندازه خود در دقیقه، حرکت کنند. این از نظر نسبی چندین برابر سرعت یوزپلنگ است.

این ریزربات‌ها شبیه موشک‌های کوچک هستند، و سه باله نیز روی‌شان نصب شده است. آنها را می‌توان به صورت انفرادی و جمعی به کار گرفت، که در صورت کاربرد جمعی، بین آنها تقسیم وظایف می‌شود.

ریزربات‌ها برای حرکت از خاصیت‌های فیزیکی مایعات و هوا و صوت بهره می‌برند. هر یک از آنها یک حباب کوچک هوا درون خود دارد. وقتی ربات در معرض ارتعاشات صوتی قرار می‌گیرد، چنانکه مثلا در اولتراسوند اتفاق می‌افتد، حباب‌ شروع به ارتعاش می‌کند و مایعات اطراف ربات را پس می‌زند، که باعث حرکت سریع ربات به جلو می‌شود.

اختراع این ریزربات منجر به مقایسه آن با داستان علمی-تخیلی «سفر شگفت‌انگیز» شده است. این داستان ابتدا در سال 1966 به صورت فیلم تولید شد، و بعدا ایزاک آسیموف، نویسنده مشهور آمریکایی، کتابش را نوشت. در جریان این داستان، یک تیم پزشکی سوار بر یک زیردریایی کوچک‌شده به بدن مردی محتضر تزریق می‌شوند تا لختگی خون در مغز وی را از بین برده و او را از مرگ نجات دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size