فضانوردان سعودی 3 آزمایش‌‌ را با مشارکت مجازی 12 هزار دانش‌آموز به پایان رساندند

دانش‌آموزان سعودی این فرصت را داشتند تا ضمن طرح پرسش‌های خود با فضانوردان، نتایج آزمایش‌های خود روی زمین را با آزمایش‌های انجام شده توسط دو فضانورد سعودی در ایستگاه فضایی بین‌المللی، مقایسه کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریانه برناوی و علی القرنی، فضانوردان سعودی دوشنبه 7 خرداد، سه تجربه آگاهی آموزشی با مشارکت 12000 دانش‌آموز در مدارس مختلف سعودی، از طریق پخش زنده میان‌کنشی با استفاده از ماهواره‌ها را در ماموریت خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی، به پایان بردند.

47 سایت و مدرسه، به صورت همزمان، پیگیری و اجرای آزمایش‌ها با همکاری وزارت آموزش و پرورش، بنیاد ملک عبدالعزیز و همراهانش موسوم به «الموهبه»، ویژه استعدادیابی و خلاقیت و همچنین مدارس ریاض و مدارس مسک را شاهد بودند.

آزمایش‌های آموزشی طی سه روز در قالب آزمایش پخش رنگ مایع با محوریت مکانیک سیالات، آزمایش بادبادک فضایی با تمرکز بر آیرودینامیک، و آزمایش الگوهای انتقال حرارت با تمرکز بر روش‌های انتقال حرارت، انجام گرفت.

این آزمایش‌ها همچنین میان‌کنش لحظه‌ای و مستقیم بین دانش‌آموزان و فضانوردان در طول آزمایش‌ها از طریق ارتباط مستقیم میان دو طرف را شاهد بود.

پرسش‌های دانش‌آموزان

دانش آموزان این فرصت را داشتند تا ضمن طرح پرسش‌های خود، نتایج آزمایش‌های خود بر روی زمین را با آزمایش‌های انجام شده توسط دو فضانورد سعودی در ایستگاه فضایی بین المللی، مقایسه کنند.

این سه آزمایش آموزشی و آگاهی در قالب 14 آزمایش علمی پیشگام توسط دو فضانورد سعودی به عنوان بخشی از مأموریت علمی آنها در ایستگاه فضایی بین المللی انجام گرفت.
این موارد، شش آزمایش در مورد مغز و سیستم عصبی، چهار آزمایش مربوط به سلول‌های سیستم ایمنی و یک آزمایش در فناوری باران مصنوعی را شامل شد.

از سویی سازمان فضایی سعودی اعلام کرد که این سه تجربه آموزشی، رویکرد ریاض در راستای اکتشافات فضایی و کاربرد آن در خدمت به بشریت و تحقق برنامه‌ها و اهداف «چشم انداز 2023 سعودی» در صنعت فضایی را مورد تاکید قرار می‌دهد.

سازمان فضایی سعودی در بیانیه خود افزود که آزمایش‌های اموزشی در توسعه دانش و مهارت‌های دانش‌آموزان در زمینه علوم و مهندسی فضایی و طراحی فضاپیما برای پرتاب، اهمیت دارد.

فضاپیمای حامل چهار فضانورد سعودی و آمریکایی در شامگاه یکشنبه 31 اردیبهشت، با موشک «فالکون 9» و در چارچوب ماموریت ویژه‌ ده روزه‌ای که مشترکا توسط «ناسا»، شرکت «اسپیس ایکس»، شرکت «آکسیوم اسپیس» و سازمان فضایی سعودی سازماندهی شده است، به فضا پرتاب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size