هوش مصنوعی می‌تواند از حمله قلبی جلوگیری کند

هوش مصنوعی می‌تواند با دقت چشمگیر 99.6 درصد احتمال حمله قلبی را در بیش از دو برابر تعداد بیماران معمول تشخیص دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشگران اخیرا با استفاده از هوش مصنوعی به الگوریتمی دست پیدا کردند که می‌تواند خطر حمله قلبی در انسان‌ها را با سرعت و دقت زیاد پیش‌بینی کند، و بدین ترتیب به‌طور بالقوه از وقوع حمله قلبی جلوگیری کند.

محققان این الگوریتم موسوم به CoDE-ACS را روی بیش از 10000 بیمار در شش کشور جهان آزمایش کردند، و متوجه شدند که در مقایسه با روش‌های معمول تشخیص، هوش مصنوعی می‌تواند با دقت چشمگیر 99.6 درصد احتمال حمله قلبی را در بیش از دو برابر تعداد بیماران معمول تشخیص دهد.

بهترین روش تشخیص حمله قلبی در حال حاضر اندازه‌گیری سطح تروپونین است. با این حال، مشکل روش فعلی این است که برای تمام افراد آستانه یکسانی استفاده می‌شود، و تاثیر عواملی مانند سن، جنسیت و مسائل سلامتی روی سطح تروپونین نادیده گرفته می‌شوند، که به نوبه خود امر تشخیص طبی را غیردقیق می‌کند.

هوش مصنوعی می‌تواند این مشکل را برطرف کند، چرا که حتی بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت و عوارض جانبی سلامت، عملکرد خوبی داشته است. پزشکان با استفاده از CoDE-ACS می‌توانند تشخیص دهند که آیا سطح نامنظم تروپونین فرد به دلیل حمله قلبی است یا دلایلی دیگری دارد.

CoDE-ACS که با استفاده از علم داده‌های پیشرفته و هوش مصنوعی توسعه یافته است، این پتانسیل را دارد که حمله قلبی را با دقت بیشتری نسبت به رویکردهای فعلی تشخیص دهد. این می‌تواند برای بخش‌های اورژانس تحول‌آفرین باشد، چرا که زمان تشخیص را کوتاه می‌کند، و بیماران را از خطر مرگ نجات می‌دهد.

این ابزار که با استفاده از داده‌های 10038 فرد در اسکاتلند که به دلیل مشکوک بودن به حمله قلبی به بیمارستان مراجعه کرده بودند، ساخته شده است، با استفاده از اطلاعات بیمار مانند سن، جنسیت، یافته‌های نوار قلبی، سابقه پزشکی و سطح تروپونین، برای ارزیابی احتمال حمله قلبی در فرد نمره 0-100 می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size