آب شدن یخچال‌های قطبی تنوع زیستی آلپ را تهدید می‌کند

بی‌مهرگان در اکوسیستم آلپ نقشی کلیدی در چرخه مواد مغذی و انتقال مواد آلی به ماهی‌ها، دوزیستان، پرندگان و پستانداران بازی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان با استفاده از داده‌های نقشه‌برداری یخچال‌های طبیعی، زیست‌بوم‌ها و تنوع زیستی، چگونگی تغییر جمعیت‌ بی‌مهرگان در سراسر رشته کوه‌های آلپ را شبیه‌سازی کردند، و متوجه شدند که تغییرات اقلیمی تا پایان قرن جاری باعث پراکندگی این جانداران کلیدی شده و تنوع زیستی منطقه را به خطر می‌اندازد.

بر اساس این مدل‌سازی، با گرم شدن آب و هوا، بی‌مهرگانی که به حرارت کم عادت دارند، به دنبال شرایط سردتر، به بلندترین بخش‌های آلپ صعود خواهند کرد. در عین حال، اسکی‌بازان و گردشگران نیز در آینده به همین مناطق سردتر روی خواهند آورد، که باعث تداخل می‌شود.

این پژوهش که حاصل همکاری 9موسسه تحقیقاتی اروپایی است، داده‌های مربوط به پراکنش گونه‌های بی‌مهرگان در رشته کوه‌های آلپ، که مساحتی بیش از 34000 کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد، را گرد آورد و آن را در کنار داده‌های تغییرات مورد انتظار در یخچال‌های طبیعی و جریان رودخانه‌ها قرار داد.

داده‌های کافی برای مدل‌سازی زیستی برای 19 گونه بی‌مهرگان، عمدتاً حشرات آبزی، که در نواحی سردآبی کوه‌های آلپ زندگی می‌کنند، به دست آمد.

بی‌مهرگان که شامل مگس‌های سنگی، میجت‌ها و کرم‌های صاف می‌شوند، در اکوسیستم آلپ نقشی کلیدی در چرخه مواد مغذی و انتقال مواد آلی به ماهی‌ها، دوزیستان، پرندگان و پستانداران بازی می‌کنند.

با ذوب شدن یخچال‌ها، رودخانه‌هایی که از میان کوه‌های آلپ می‌گذرند، دچار تغییرات چشمگیری در منابع آب خود خواهند شد. برخی از آنها در کوتاه‌مدت آب بیشتری خواهند داشت و برخی دیگر رودخانه‌های فرعی جدید تشکیل خواهند داد.

با این حال، طی چندین دهه بیشتر رودخانه‌ها خشک‌تر می‌شوند، جریان آب کمتری پیدا می‌کنند، و حتی ممکن است طی دوره‌هایی در سال بی‌آب شوند. علاوه بر این، عمده آب رودخانه‌های آلپ در آینده گرم‌تر خواهد شد. بر این اساس، مدل‌سازی پیش‌بینی می‌کند که بیشتر گونه‌ها زیستگاه‌های خود را به‌طور دائم از دست بدهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید