دانشمندان درون ماه را رصد کردند

تحقیقات نشان داد که هسته ماه بسیار شبیه هسته زمین است، و یک لایه سیال بیرونی و یک هسته جامد درونی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید مشخص کرد که هسته درونی ماه از یک توپ جامد با چگالی مشابه آهن ساخته شده است، و دانشمندان امیدوارند که این کشف جدید به درک دقیق‌تری از تاریخ ماه منجر شود.

بررسی ترکیب داخلی اجسام منظومه شمسی از طریق داده‌های لرزه‌ای انجام می‌شود. نحوه حرکت امواج صوتی ایجاد شده توسط زمین‌لرزه‌ها و انعکاس آنها توسط مواد داخل یک سیاره یا ستاره یا قمر می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا نقشه‌ای نسبتا دقیق از داخل آن ترسیم کنند.

به منظور کشف کیفیت داخل ماه، دانشمندان داده‌های مأموریت‌های فضایی و آزمایش‌های لیزری را گرد‌آوری کردند تا مجموعه‌ای از ویژگی‌های مختلف ماه را به دست آورند. این اطلاعات شامل درجه تغییر شکل ماه از طریق برهمکنش گرانشی آن با زمین، تغییر فاصله آن از زمین، و چگالی آن بود.

دانشمندان دریافتند که مواد متراکم‌تر داخل ماه به سمت مرکز این قمر فرو می‌روند، و موادی که چگالی کمتری دارند، به سمت سطح حرکت می‌کنند. روند مذکور مدت‌هاست که به عنوان توجیهی برای وجود عناصر خاص در مناطق آتشفشانی ماه پیشنهاد شده است.

تحقیقات نشان داد که هسته ماه بسیار شبیه هسته زمین است، و یک لایه سیال بیرونی و یک هسته جامد درونی دارد. بر اساس مدل‌سازی که از این پژوهش به دست آمد، شعاع هسته سیال خارجی حدود 362 کیلومتر و شعاع هسته جامد داخلی حدود 258 کیلومتر است. چگالی هسته داخلی ماه حدود 7822 کیلوگرم بر متر مکعب است، که بسیار نزدیک به چگالی آهن است.

ماه مدت کمی پس از شکل‌گیری یک میدان مغناطیسی قوی داشت، که حدود 3.2 میلیارد سال پیش شروع به ضعیف شدن کرد. میدان مغناطیسی از طریق حرکت و جابجایی در هسته ایجاد می‌شود. لذا اینکه هسته ماه از چه ماده‌ای ساخته شده است، می‌تواند چرایی و چگونگی ناپدید شدن میدان مغناطیسی آن را توضیح دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size