ویروس‌های باستانی می‌توانند به مبارزه با سرطان کمک کنند

ارزیابی رایج این است که هشت درصد از سلول‌های بنیادی انسان را بقایای ویروس‌های باستانی می‌سازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرطان‌شناسان به دنبال مهار پژواک زیستی ویروس‌های باستانی هستند که در گذشتهٔ تکاملی انسان مدفون شده‌اند تا با استفاده از آنها با سرطان پروستات مبارزه کنند.

از طریق فعال‌سازی مجدد قطعه‌هایی از کُد ژنتیکی ویروس‌ها که در جریان بیماری‌های باستانی در سلول‌های بنیادی انسان جای گرفته‌اند، دانشمندان می‌توانند سیستم ایمنی بدن را فریب دهند تا سلول‌های سرطانی را مانند ویروس‌ تصور کند.

این پدیده به «تقلید ویروسی» معروف است، و طی آن بدن تصور می‌کند عفونتی ایجاد شده است، و در واکنش به آن به سرعت سیستم ایمنی را فعال می‌کند. در این حالت سلول‌های سرطانی بیشتر به درمان پاسخ می‌دهند، و رشد تومور کُند می‌شود. و تمام این مراحل می‌تواند بدون ایجاد مقاومت درمانی اتفاق بیفتد، که یک مزیت بزرگ برای درمان سرطان پروستات خواهد بود.

ویروس‌های باستانی یا «رِتروویروس‌ها»، شامل ویروس ایدز، با وارد کردن کد ژنتیکی خود به سلول بنیادی انسان، با تقسیم سلولی تکثیر می‌شوند. اگر ابتلا به طور کامل سلول را از بین نبرد، هنگامی که آن سلول تقسیم می‌شود، سلول بنیادی ویروس را هم تکثیر می‌کند.

در موارد نادر، اگر یک رتروویروس موفق به آلوده کردن یک اسپرم یا تخمک شود، این سلول بنیادی ویروسی می‌تواند به بخشی دائمی از ژنوم انسان تبدیل شود، و با فرض اینکه فرد را نکشد، می‌تواند از نسلی به نسلی دیگر منتقل شود. این سلول بنیادی ویروسی به یک ویژگی خاموش و غیرفعال ژنوم تبدیل می‌شود.

این بقایای پراکنده بیماری‌های باستانی، «رتروویروس‌های درون‌زا» نامیده می‌شوند، و ژنوم انسان مملو از آنهاست. ارزیابی رایج این است که هشت درصد از سلول‌های بنیادی انسان را این ویروس‌ها می‌سازند.

برخی از رتروویروس‌های درون‌زا زیان‌بار و عامل سرطان‌ و بیماری‌های خودایمنی هستند. اما برخی دیگر سودمند هستند، و در فرایند تکامل، تغییر کاربری داده می‌شوند، و بر توانایی‌های حیاتی انسان، همچون نحوه تولد، تأثیر می‌گذارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size