نقش نهنگ‌ها در کنترل تغییرات اقلیمی سیاره زمین

هنگامی که نهنگ‌ها می‌میرند، به ته اقیانوس فرو می‌روند و کربن را برای چندین قرن از اتمسفر دور نگه می‌دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که نهنگ‌ها، به عنوان بزرگترین ارگانیسم‌های زنده روی زمین که کربن اتمسفر را جذب می‌کنند و برای مدتی طولانی نگه می‌دارند، می‌توانند نقش مهمی در کنترل تغییرات اقلیمی ایفا کنند، که به گفته آنها باعث می‌شود لزوم نگهداری از نهنگ‌ها هرچه بیشتر آشکار شود.

بسیاری از راه حل‌های مبتنی بر طبیعت برای مبارزه با تغییرات اقلیمی بر توانایی درختان و تالاب‌ها برای جذب و ذخیره دی اکسید کربن اتمسفر متمرکز شده‌اند. اما دانشمندان در سالیان اخیر کشف کرده‌اند که نهنگ‌ها می‌توانند بر میزان کربن موجود در هوا و اقیانوس تأثیر شگرفی بگذارند، و به‌طور بالقوه به کاهش کلی دی اکسید کربن در اتمسفر کمک کنند.

از زمان انقلاب صنعتی در قرن هجدهم، اقیانوس‌ها حدود 40 درصد از کل دی اکسید کربن ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی را جذب کرده‌اند، و بدین ترتیب تا به امروز بزرگترین مخزن کربن جهان بوده‌اند.

زیست‌شناسان دریایی می‌گویند که نهنگ‌ها، به ویژه نهنگ‌های غول‌پیکر، نیز نقش مهمی در جذب کربن از اتمسفر دارند. این نهنگ‌های بزرگ می‌توانند تا 28 تن وزن داشته باشند و بیش از 100 سال عمر کنند.

اندازه جثه و طول عمر نهنگ‌ها به این معنی است که کربن بیشتری نسبت به سایر حیوانات در بدن خود جمع می‌کنند. هنگامی هم که نهنگ‌ها می‌میرند، به ته اقیانوس فرو می‌روند و کربن را برای چندین قرن از اتمسفر دور نگه می‌دارند.

صندوق بین‌المللی پول در سال 2019 گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد یک نهنگ بزرگ هر سال به طور متوسط 33 تن دی اکسید کربن جذب می‌کند، در حالی که یک اصله درخت تنها تا 22 کیلوگرم کربن در طول سال جذب می‌کند. بر این اساس، نویسندگان گزارش پیشنهاد کردند که محیط ‌بانان به جای اینکه تمام تمرکز خود را روی درخت‌ها بگذارند، به محافظت از نهنگ‌ها بپردازند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size