روش جدید دانشمندان برای «ذهن‌خوانی» با استفاده از اسکن مغزی و هوش مصنوعی

تیم شرکت‌کننده در این پروژه امیدوار است، روند رمزگشایی از اسکن‌های مغزی را سرعت بخشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان آمریکایی اعلام کردند، به روشی دست یافته‌اند که با استفاده از اسکن مغزی و هوش مصنوعی می‌توانند خلاصه آن‌چه که مردم فکر می‌کنند را در قالب متن پیاده کنند.

این اقدام توسط برخی از دانشمندان گامی به‌سوی «ذهن‌خوانی» عنوان شده است.

در حالی‌که هدف از این ابزار رمزگشایی زبانی، کمک به افرادی است که توانایی ارتباطی خود را از دست داده‌اند، این دانشمندان اذعان کرده‌اند، این تکنولوژی پرسش‌هایی درباره «حریم خصوصی ذهنی» مطرح کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، الکساندر هاث، عصب‌شناس دانشگاه تگزاس در آستین آمریکا و یکی از اعضای این پروژه در این زمینه به خبرنگاران گفت: «سیستم ما واقعا در سطح ایده‌ها و معناشناسی کار می‌کند.»

دانشمندان در این تکنولوژی جدید، داده‌های مربوط به اسکن‌ مغزی هر فرد را به هوش مصنوعی می‌دهند ‌‌و پس از آموزش هوش مصنوعی به‌منظور پیش‌بینی نحوه واکنش مغز به گفتار درک‌شده، قادر خواهند بود تا نزدیک‌ترین پاسخ را شناسایی کنند.

دیوید رودریگز- آریاس وایلن، استاد اخلاق زیستی در دانشگاه گرانادای اسپانیا، این تکنولوژی را گامی نزدیک‌تر‌ به آینده‌ای دانست که در آن ماشین‌ها «می‌توانند ذهن را بخوانند و افکار را رونویسی کنند.»

او گفت، چنین ابزاری می‌تواند برخلاف میل افراد، مثلا هنگامی که خواب هستند، استفاده شود.

او در ادامه تصریح کرد: «ذهن ما تاکنون حافظ حریم خصوصی ما بوده است…این کشف می‌تواند اولین گام برای به‌ خطر انداختن این آزادی در آینده باشد.»

تیم شرکت‌کننده در این پروژه امیدوار است، روند رمزگشایی از اسکن‌های مغزی را سرعت بخشند. آن‌ها همچنین خواستار تصویب قوانینی برای محافظت از حریم خصوصی ذهن شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size