نقشه‌برداری از تندبادهای فضایی در یک سامانه ستاره نوترونی دوردست

این اکتشاف می‌تواند سرنخ‌هایی از چگونگی شکل‌ گرفتن سیاهچاله‌های کلان کهکشان‌ها به دست دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برای اولین بار در تاریخ، اخترشناسان موفق شدند «بادهای دیسکی» مرتبط با دیسک برافزایشی اطراف «هرکول X-1»، سیستمی که در آن یک ستاره نوترونی مواد ستاره‌ای شبیه خورشید را جذب خود می‌کند، را ترسیم کنند، که می‌تواند سرنخ‌هایی از چگونگی شکل‌ گرفتن سیاهچاله‌های کلان کهکشان‌ها به دست دهد.

دیسک برافزایشی گرداب عظیمی از گاز و غبار است که در اطراف یک سیاهچاله یا یک ستاره نوترونی شکل می‌گیرد و مواد را از ستاره مجاور بیرون می‌کشد و به خود جذب می‌کند.

همچنانکه که دیسک می‌چرخد، بادهای قدرتمندی ایجاد می‌کند که پلاسمای پراکنده در فضا را می‌کشد و هل می‌دهد. این جریان‌های عظیم می‌توانند محیط اطراف سیاهچاله‌ها را با گرم کردن و دمیدن گاز و غبار اطراف آن‌ها تحت تأثیر قرار دهند.

اخترشناسان اخیرا گستره وسیع‌تری از بادها را در اطراف Hercules X-1 مشاهده کرده‌اند. دیسک برافزایشی این ستاره نوترونی از این نظر منحصر به فرد است که یک مسیر صاف را دنبال نمی‌کند در حین چرخش تلو تلو می‌خورد.

اخترشناسان با بهره گیری از این ویژگی، چشم‌اندازهای مختلفی از دیسک در حال چرخش را به تصویر کشیده‌اند و برای اولین بار نقشه‌ای دوبُعدی از بادهای آن ایجاد کرده‌اند.

نقشه جدید شکل و ساختار عمودی باد و همچنین سرعت آن را نشان می‌دهد، که حدود صدها کیلومتر در ثانیه یا حدود یک میلیون مایل در ساعت است. اگر اخترشناسان بتوانند در آینده سیستم‌های تلو تلو خورنده بیشتری را شناسایی کنند، روش نقشه‌برداری اخیر می‌تواند به تعیین چگونگی تأثیر بادهای دیسک‌ها بر شکل‌گیری و تکامل منظومه‌های ستاره‌ای و حتی کهکشان‌ها کمک کند.

به گفته دانشمندان، در آینده می‌توانیم بادهای دیسکی را در طیف وسیعی از اجرام نقشه‌برداری کنیم و تعیین کنیم که چگونه ویژگی‌های باد تغییر می‌کند. این به تعیین چگونگی تأثیر سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی بر جهان ما کمک می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size