سویه جدید کووید باعث ورم ملتحمه و ‌سُرخ‌چشمی می‌شود

ورم ملتحمه می‌تواند دردناک و خارش‌دار باشد، بسیار مسری است و در صورت عدم درمان می‌تواند به قرنیه آسیب برساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جدیدترین سویه ویروس کرونا، که زیرشاخه‌ای از «اومیکرون» است و تحت عنوان‌های XBB.1.16و «آرکتوروس» شناخته می‌شود، علاوه بر نشانه‌های قدیمی، به «ورم ملتحمه» و «سُرخ‌چشمی» می‌انجامد.

«مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده» تخمین می‌زند که آرکتوروس در حال حاضر ده درصد از کل ابتلاهای به کووید در سراسر آمریکا را تشکیل می‌دهد.

مشاهدات نشان می‌دهد که افراد آلوده به آرکتوروس احتمال دارد علاوه بر نشانه‌های شناخته‌شده کووید مانند تب، سرفه و تنگی نفس، ورم ملتحمه و سرخ‌چشمی را نیز تجربه کنند.

ورم ملتحمه می‌تواند دردناک و خارش‌دار باشد، بسیار مسری است و در صورت عدم درمان می‌تواند به قرنیه آسیب برساند. بر اساس داده‌ها، بین یک تا سه درصد مبتلایان به سویه جدید کرونا ورم ملتحمه دارند.

گرچه هم‌اینک در فصل آلرژی قرار داریم که خارش پوست، آبریزش بینی، و قرمزی چشم‌ شایع است، اما به گفته متخصصان این علائم را نباید تنها به آلرژی نسبت داد، و ممکن است نشانه ابتلا به سویه جدید کرونا باشند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا توصیه می‌کند در صورت مشاهده علائم مذکور، خوب است افراد از کیت‌های تشخیص کووید در خانه استفاده کنند. همچنین، از آنجایی که ورم ملتحمه می‌تواند باعث آسیب به چشم شود، لازم است کسانی که مشکوک به ورم ملتحمه هستند، به چشم‌پزشک مراجعه کنند.

آرکتوروس و علائم خاص آن نشان می‌دهند که ویروس کرونا کماکان در حال تحول و تکامل است. با این حال، راهکارهای جاافتاده مثل واکسن زدن و دریافت دوز تقویتی واکسن، شستن پیوسته دست، اجتناب از لمس چشم و صورت، ماندن در خانه در صورت بیماری، و آزمایش دادن می‌تواند به مقابله با سویه جدید کمک کند.

همچنین، افرادی که در معرض خطر شدیدتر بیماری قرار دارند، در صورت حضور در مکان‌های عمومی شلوغ، لازم است از ماسک استفاده کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size