اولین کاوشگر خصوصی ژاپنی روی ماه سقوط کرد

این کاوشگر هوشمند تقریباً به اندازه یک توپ بیسبال بود، و برای آزمایش ماموریت‌های آینده به ماه در مقیاس کوچکتر طراحی شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمپانی ژاپنی «آیسپیس» اعلام کرد ظاهرا تلاش‌های این شرکت برای فرود آوردن یک کاوشگر بر روی سطح ماه شکست خورده است. در صورت پیروزی این ماموریت، کاوشگر آیسپیس اولین کاوشگر خصوصی بود که بر ماه فرود می‌آمد.

کاوشگر Hakuto-R Mission 1 (M1) قرار بود ساعت 12:40 بعد از ظهر روز سه‌شنبه روی سطح ماه فرود آید. محل فرود این کاوشگر در گودال اطلس در نیمکره شمالی ماه در منطقه‌ای به نام «مارِ فریگوریس»، که تحت عنوان «دریای سرد» نیز شناخته می‌شود، تعیین شده بود.

همه چیز خوب پیش رفت تا اینکه اتاق کنترل ماموریت در زمین، دقایقی قبل از فرود کاوشگر، تماس خود را با آن از دست داد. این امری پیش‌بینی‌شده بود، و قرار بود اتاق کنترل پس از دقایقی مجددا با کاوشگر ارتباط برقرار کند، اما این اتقاف نیفتاد. آیسپیس بر این اساس اعلام کرد که کاوشگر را از دست داده است.

Hakuto-R M1 در 11 دسامبر 2022 با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس از ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد. این کاوشگر آغازگر برنامه اکتشاف ماه‌نوردی است، که به منظور ارائه خدمات نقل و انتقال کم‌هزینه به ماه، و مستقر کردن محموله‌ها در سطح ماه طراحی شده است.

Hakuto-R M1 حامل محموله‌های تجاری و دولتی به ماه بود، که شامل یک ربات کوچکِ دوچرخ سازمان فضایی ژاپن بود. این کاوشگر هوشمند تقریباً به اندازه یک توپ بیسبال بود، و برای آزمایش روش‌های مختلف انجام ماموریت‌های آینده به ماه در مقیاس کوچکتر طراحی شده بود.

به گفته خبرگزاری‌ها، به نظر نمی‌رسد که شکست ماموریت اولیه، آیسپیس را ناامید کرده باشد، چرا که این کمپانی هم‌اکنون مشغول کار بر روی ماموریت‌های بعدی خود به ماه است. مسئولان شرکت اعلام کرده‌اند که آنچه از این ماموریت آموخته‌اند را برای طراحی ماموریت‌های پیش رو مورد استفاده قرار خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size