حلقه‌های زحل اتمسفر فوقانی این سیاره را گرم می‌کنند

حلقه‌های زحل عموما از قطعات یخ‌ از جنس آب ساخته شده‌اند، و اندازه آنها از یک دانه شن تا یک کوه بزرگ متغیر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک پژوهش جدید، در پدیده‌ای که به گفته ناسا تاکنون در هیچ‌کجای منظومه شمسی مشاهده نشده است، حلقه‌های مشهور زحل اتمسفر فوقانی این سیاره را گرم می‌کنند.

پژوهش جدید از داده‌های تلسکوپ فضایی هابل، به علاوه چهار کاوشگر فضایی که زحل را از نزدیک مورد بررسی قرار داده‌اند، استفاده کرده است. این‌ کاوشگرها کاسینی، که در سال 2004 به زحل رسید؛ وویجر 1 و 2، که در دهه 1980 از کنار زحل گذشتند؛ و اکسپلورر، که در سال 1978 پرتاب شد، هستند.

در یک تصویر کامپوزیت یا ترکیبی که اخیراً منتشر شده است، آن قسمتی از جو زحل که درجه حرارت بالاتری دارد، به شکل یک نوار سفید روشن در حدود 30 درجه عرض جغرافیایی ظاهر شده است.

به گفته ناسا، این نوار با نام «برآمدگی لایمن-آلفا»، سی درصد روشن‌تر از مناطق اطراف خود است. این برآمدگی در اثر تابش بیش از حد اشعه ماوراء بنفش خورشید ایجاد شده است، که به شکل یک نوار هیدروژن داغ در اتمسفر سیاره ظاهر می‌شود.

محتمل‌ترین منبع این حرارت، حلقه‌های زحل هستند که ذرات یخی را روی سطح سیاره فرومی‌بارند. ناسا می‌گوید که باران یخ از حلقه‌ها ممکن است ناشی از ریزشهاب‌ها، بمباران ذرات باد خورشیدی، تابش ماوراء بنفش خورشیدی، یا نیروهای الکترومغناطیسی باشد که گرد و غبار برقی را به خود جذب می‌کنند.

میزان تابش اشعه ماوراء بنفش خورشیدی بر برآمدگی لایمن-آلفا در طول حرکت انتقالی زحل به گرد خورشید، که حدود 29.4 سال سیاره زمین طول می‌کشد، ثابت است و تغییری نمی‌کند.

حلقه‌های زحل عموما از قطعات یخ‌ از جنس آب ساخته شده‌اند، و اندازه آنها از یک دانه شن تا یک کوه بزرگ متغیر است. حلقه‌ها تا مسافت 282000 کیلومتر از سطح سیاره امتداد دارند، اما با وجود گستره آنها، در اکثر مکان‌ها ضخامت‌شان تنها حدود 10 متر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size