استفاده از فناوری دیجیتال تاثیر منفی چشمگیری بر رشد خردسالان ندارد

از آنجایی که نمی‌توانیم از استفاده از فناوری دیجیتال در زندگی روزمره خودداری کنیم، باید روشی هوشمندانه برای کاهش اثرات منفی آنها پیدا کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید در ژاپن نشان داد که بر خلاف باور عمومی استفاده از فناوری دیجیتال روی رشد خردسالان و کودکان تاثیر منفی چشمگیری ندارد.

این پژوهش مشخص کرد خردسالانی که در سن دوسالگی در روز بیش از یک ساعت از دستگاه‌های دیجیتالی دارای صفحه نمایش استفاده کردند، در چهارسالگی هیچ خللی در توانایی‌های اجتماعی‌شان مشاهده نشد.

این پژوهش در واکنش به نگرانی‌های مداوم درباره تأثیرات منفی استفاده از تلفن‌های هوشمند توسط کودکان انجام شد. سازمان بهداشت جهانی در دستورالعمل‌های خود توصیه می‌کند که افراد دوساله نباید در جریان تماشای تلویزیون و بازی کامپیوتری، بیش از یک ساعت در روز بدون تحرک در برابر صفحه نمایش قرار بگیرند.

این پژوهش داده‌های جمع‌آوری‌شده از 885 کودک متولد شده بین دسامبر 2007 و مارس 2012 را مورد بررسی قرار داد و آنها را تا زمانی که بین 18 ماه تا 4 سال سن داشتند، مورد نظارت قرار داد. میانگین استفاده از صفحه نمایش برای کودکان خردسال که در این تحقیق شرکت کردند 2.6 ساعت در روز بود.

این مطالعه نشان داد خردسالانی که بیش از یک ساعت در روز در سن دوسالگی در معرض صفحه نمایش دستگاه‌های دیجیتالی قرار گرفته‌اند، هیچ کمبودی در توانایی معاشرت در سن چهارسالگی پیدا نکرده‌اند.

با این حال، برخی از مهارت‌های ارتباطی دیگر آنها، شامل مهارت‌های زندگی روزانه، کمی ضعیف‌تر از کودکانی است که روزانه از صفحه نمایش به مدت کوتاه‌تری استفاده کرده‌اند.

بر اساس این پژوهش که توسط محققان دانشگاه اوزاکا و دانشکده پزشکی دانشگاه هاماماتسو انجام شد، با ترغیب خردسالان به بازی کردن در فضای باز به مدت نیم ساعت در روز، حتی می‌توان اثرات منفی صفحه نمایش بر آنها را کاهش داد.

کنجی سوچیا، استاد رشد کودکان در دانشگاه اوزاکا در این باره گفت: «در دوران مدرن ما نمی‌توانیم از استفاده از صفحه نمایش و فناوری دیجیتال در زندگی روزمره خودداری کنیم. بنابراین باید روشی هوشمندانه برای کاهش اثرات منفی آنها پیدا کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size