پیدا شدن ماهی خون‌آشام در سواحل هلند

لامپری با زبان زبر خود گوشت ماهی را سوراخ می‌کند تا بتواند از خون و مایعات بدن میزبان نگون‌بخت خود تغذیه کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گونه‌ای ماهی باستانی نادر به طول یک متر و با نام «لامپرِی دریایی»، که از خون ماهی‌های دیگر تغذیه می‌کند، اخیرا در سواحل هلند به خشکی افتاد.

لامپری‌های دریایی آرواره ندارند، بلکه دهانی مکنده با دندان‌هایی تیز دارند. این موجودات انگلی برای مکیدن خون ماهی‌ها به آنها حمله می‌کنند. لامپری‌ها متعلق به کهن‌ترین گروه مهره‌داران، یعنی «آگناثا»ها هستند، که بیش از 400 میلیون سال پیش، قبل از به وجود آمدن ماهیان آواره‌دار، در دریاها و اقیانوس‌های باستان زندگی می‌کردند.

لامپری دریایی که یکی از کهن‌ترین گونه‌های مهره‌داران است، یک ماهی انگلی بومی شمال و غرب اقیانوس اطلس است. به دلیل شباهت ظاهری آنها به مارماهی، لامپری‌ها گاهی اوقات به اشتباه مارماهی لامپری نامیده می‌شوند.

بر خلاف ماهی‌های استخوانی مثل قزل‌آلا، کاد، و شاه‌ماهی، لامپری‌ها فاقد فلس، باله و پوشش آبشش هستند. اسکلت آنها مانند کوسه‌ها از غضروف ساخته شده است. آنها از طریق هفت دهانه آبشش کوچک در پشت دهان و چشمان‌شان نفس می‌کشند.

ویژگی آناتومیک لامپر دریایی که آن را به قاتلی کارآمد برای قزل‌آلای دریاچه‌ای و دیگر ماهیان استخوانی تبدیل می‌کند، دهان دیسک‌مانند و مکنده آن است، که پر از دندان‌های تیز و شاخدار است که با استفاده از آن به ماهی‌ها می‌چسبد.

لامپری سپس با زبان زبر خود گوشت ماهی را سوراخ می‌کند تا بتواند از خون و مایعات بدن میزبان نگون‌بخت خود تغذیه کند. یک لامپری دریایی در طول سال حدود بیست کیلوگرم ماهی می‌کُشد.

لامپری دریایی مذکور را به موزه زیست دریایی هلند هدیه کرده‌اند، و به گفته مسئولان موزه، این موجودات عمدتاً در بهار که برای تخم‌ریزی از دریا به مناطق آب شیرین سفر می‌کنند، سر و کله‌شان در هلند پیدا می‌شود.

مسئولان موزه گفته‌اند که یکی از این ماهی‌ها را در مجموعه خود دارند، اما لامپری جدید را برای موزه‌های دیگری که ممکن است آن را بخواهند، نگه می‌دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size