گرمایش بی‌رویه زمین به افزایش مرگ و میر در خاورمیانه می‌انجامد

انتظار می‌رود ایران، با 423 مرگ در هر صد هزار نفر، بالاترین میزان مرگ و میر سالانه در منطقه را داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید که اخیرا در ژورنال علمی «لَنسِت» منتشر شده، پیش‌بینی کرده در صورت گرمایش بی‌رویه زمین در یک سده پیش رو، مرگ و میر انسان‌ها در خاورمیانه و شمال آفریقا تا آخر قرن جاری افزایش تصاعدی پیدا کند.

خاورمیانه و شمال آفریقا، که در حال حاضر با کمبود شدید آب دست و پنجه نرم می‌کنند، و دمای هوای آنها در ماه‌های تابستان پیوسته به 45 درجه سانتیگراد می‌رسد، به‌ویژه در برابر تغییرات اقلیمی جهانی آسیب‌پذیر هستند.

خاورمیانه تقریباً دو برابر سریع‌تر از میانگین جهانی گرم می‌شود، به این معنی که در حال حاضر پیش‌بینی این است که حداکثر دما تا پایان سده جاری به 50 درجه سانتیگراد برسد و به طور بالقوه برخی مناطق را غیرقابل زندگی کند.

در صورت ادامه روند فعلی، تا سال 2100 سالانه حدود 123 نفر در هر صد هزار نفر نفر بر اثر عوامل مرتبط با گرما جان خود را در خاورمیانه از دست می‌دهند. این حدود 60 برابر بیشتر از مرگ و میرهای امروزی ناشی از گرما و بسیار بیشتر از وخیم‌ترین پیش‌بینی‌ها برای باقی جاهای زمین است.

بر اساس پژوهش مذکور، بیشتر منطقه تا دهه 2060 میزان چشمگیری از گرمایش را تجربه خواهد کرد، که منجر به افزایش مرگ و میر از حدود دو نفر در هر صد هزار نفر در حال حاضر به حدود 123 نفر در هر صد هزار نفر در دوره بین سال‌های 2081 و 2100 خواهد شد.

انتظار می‌رود ایران، با 423 مرگ در هر صد هزار نفر، بالاترین میزان مرگ و میر سالانه در منطقه را داشته باشد. فلسطین، عراق و اسرائیل به ترتیب با 186، 169 و 163 مرگ در هر صد هزار نفر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. کشورهای کوچکتر حاشیه خلیج، مانند قطر و امارات، بیشترین افزایش نسبی مرگ و میر ناشی از گرما را تجربه خواهند کرد.

پژوهش مجله لنست در نهایت تاکید می‌کند که اگر ما بتوانیم افزایش دمای زمین در یک سده آینده را به دو درجه سانتیگراد محدود کنیم، خواهیم توانست از بیش از 80 درصد از مرگ‌‌های ناشی از گرمای هوا جلوگیری کنیم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size