اگر چرخش زمین ناگهان متوقف شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر زمین ناگهان متوقف شود، ضربه‌ای با سرعت 1770 کیلومتر در ساعت به تمام چیزهایی که روی سطح سیاره قرار دارند وارد می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سیاره زمین از زمانی که شکل گرفته مدام در حال حرکت بوده است، و هیچ نیروی طبیعی در جهان وجود ندارد که بتواند آن را به یکباره متوقف کند، اما بیایید فرض کنیم که زمین ناگهان متوقف شود و ببینیم بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد.

زمین هر 23 ساعت، 56 دقیقه و 4.09053 ثانیه یک دور کامل گرد محور خویش می‌چرخد، که به معنای این است که استوا 1770 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند و حرکت قطب‌های زمین تقریبا نزدیک به صفر است.

اگر زمین ناگهان متوقف شود، ضربه‌ای با سرعت 1770 کیلومتر در ساعت به تمام چیزهایی که روی سطح سیاره قرار دارند وارد می‌شود. این ضربه سطح زمین را کاملا جارو می‌کند.

تمام چیزهایی که از سطح جدا می‌شود، به جو فوقانی و فضای بیرونی پرتاب می‌شوند. برخی از چیزهای جداشده از زمین از اتمسفر خارج شده و به سرعت به سفر خود به فضای لایتناهی ادامه می‌دهند. قسمتی دیگر جذب ماه می‌شوند و سطح آن را بمباران می‌کنند.

توقف ناگهانی زمین و ضربه ناشی از آن همچنین بیشتر آب موجود روی سطح سیاره را تبخیر می‌کند. در حالی که قسمتی از این آب ممکن است به اشکال مختلف به زمین بازگردد، بیشتر آب تبخیرشده برای همیشه از بین می‌رود.

اما توقف ناگهانی زمین به معنای نابودی کامل همه چیز نیست. گرانش زمین چیزهایی که از سطح کنده شده و از جو خارج نشده را پس از مدتی به سوی سطح می‌کشاند. این چیزها که می‌توانند مایع یا جامد یا حتی گاز باشند، در هنگام نزول و برخورد به سطح زمین انرژی گرمایشی ایجاد می‌کنند.

بمباران مداوم سطح زمین با این خرده و ریزها، پوسته سیاره را به یک اقیانوس مذاب تبدیل می‌کند، که باعث می‌شود چیزهایی که از سطح زمین کنده شده بودند، در نهایت طی فرایندی دوباره جذب سیاره شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size