هوش مصنوعی طی سی روز برای سرطان کبد درمان پیدا کرد

پژوهشگران با استفاده از هوش مصنوعی یک «مولکول ضربتی جدید» ساختند که می‌تواند به سلول سرطانی متصل شده و آن را نابود کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشگران دانشگاه تورنتو به همراه کمپانی «اینسیلیکو مدیسین» موفق شدند با استفاده از یک پلتفرم هوش مصنوعی به نام «فارما.اِی‌آی» که تخصص آن ساخت داروست، برای سرطان کبد یک درمان بالقوه پیدا کنند.

پژوهشگران نتایج تحقیقات خود را در ژورنال علمی «علوم شیمیایی» منتشر کرده و در آن گفته‌اند که با استفاده از هوش مصنوعی توانستند طی تنها سی روز درمانی برای سرطان پیدا کنند، و افزودند این هوش مصنوعی حتی می‌تواند مدت بقای بیمار را نیز پیش‌بینی کند.

محققان با استفاده از «آلفافولد»، یک پایگاه داده‌های ساختار پروتئینی مبتنی بر هوش مصنوعی، فارما.ای‌آی را راهنمایی کردند تا درمانی برای سرطان پیدا کند، و از طریق آن یک «مولکول ضربتی جدید» ایجاد کردند که می‌تواند بدون کمک خارجی به سلول سرطانی متصل شده و آن را نابود کند.

ایجاد داروی بالقوه تنها طی سی روز پس از انتخاب هدف و از طریق سنتز تنها هفت ترکیب انجام شد. پس از دور دوم تولید ترکیبات، پژوهشگران مولکول ضربتی قوی‌تری کشف کردند. به گفته آنها، هر داروی بالقوه‌ای که از این فرایند حاصل ‌شود، باید پیش از ارائه به بازار مورد آزمایش‌های بالینی قرار بگیرد.

الکس ژاورونکوف، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت اینسیلیکو در بیانیه‌ای گفت: «در حالی که جهان شیفته پیشرفت‌های هوش مصنوعی در هنر و زبان بوده است، الگوریتم‌های هوش مصنوعی مولد ما موفق شدند با ساختاری مشتق از آلفافولد مهارکننده‌های سرطان قدرتمند طراحی کنند.»

مایکل لویت، برنده جایزه نوبل شیمی، نیز در این باره گفت: «این پژوهش شاهد دیگری از ظرفیت هوش مصنوعی برای تغییر فرآیند کشف دارو با سرعت، کارایی و دقت بیشتر ارائه می‌کند».

آلفافولد در سال 2022 با پیش‌بینی ساختار پروتئین کل ژنوم انسان، پیشرفت بزرگی در هوش مصنوعی و زیست‌شناسی ساختاری ایجاد کرده بود. در قیاس با روش سنتی آزمون و خطا که کند و گران است و دامنه اکتشاف را محدود می‌کند، هوش مصنوعی این نوید را می‌دهد که به سرعت روش کشف و توسعه داروها را متحول کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size