ربات‌های فروتن و مهربان راهی خیابان‌های ژاپن می‌شوند

اگر عابران در پیاده‌رو مسیر ربات دِلیرو را مسدود کند، چشمانش اشک‌بار می‌شود و گریه می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از ماه آوریل که قوانین اصلاح‌شده ترافیک به ربات‌های کالابَر خودران اجازه تردد در خیابان‌های ژاپن را می‌دهد، سازندگان قصد دارند برای جلب اعتماد و توجه کاربران، ربات‌های «فروتن و مهربان» را راهی خیابان‌ها کنند.

به گزارش روزنامه «تایمز ژاپن»، تولیدکنندگان امیدوارند که این ربات‌ها بتوانند کمبود کارگران کالابَر در ژاپن را جبران، و به افراد مسن در مناطق روستایی محروم برای دسترسی آسان‌تر به کالاها کمک کنند.

Advertisement

ژاپن یکی از کهن‌ترین جمعیت‌‌های جهان را دارد، و تقریبا 30 درصد شهروندان آن بالای 65 سال سن دارند. بخش بزرگی از این جمعیت مسن در مناطق روستایی محروم زندگی می‌کنند، که باعث می‌شود در دسترسی به نیازهای روزانه خود دچار مشکل شوند.

کمبود نیروی کار در شهرهای ژاپن و قوانین جدید محدودیت اضافه‌کاری برای رانندگان کامیون نیز باعث شده مشاغل معمولی نتوانند با تجارت الکترونیکی و فروش کالا از راه دور که در دوران همه‌گیری کرونا افزایش یافته است، رقابت کنند.

در این راستا، کمپانی فناوری «زی‌ام‌پی» در حال همکاری با اداره پست ژاپن برای توسعه ربات‌های خودران کالابر است. این کمپانی ربات «دِلیرو» را ساخته است که ظاهری جذاب و دوست‌داشتنی دارد، و چشمان درشتی دارد که «احساسات» ظاهری ربات را نشان می‌دهند. مثلا، اگر عابران در پیاده‌رو مسیر دلیرو را مسدود کند، چشمانش اشک‌بار می‌شود و گریه می‌کند.

پلیس حداکثر سرعت برای چنین ربات‌هایی را شش کیلومتر در ساعت تعیین کرده است، که یعنی اگر آنها با چیزی یا کسی تصادف کنند، احتمال آسیب شدید اندک است. اما اگر یکی از این ربات‌ها از پیاده‌رو خارج شده و در وسط خیابان با یک ماشین تصادف کند، آن وقت ممکن است خطرات جدی پیش بیاید.

بر این اساس، شرکت «پاناسونیک» که یکی دیگر از تولیدکنندگان ربات‌های کالابر خودران است، می‌گوید که ربات «هاکوبو»یش می‌تواند با اتکا به حس‌گرهای خود قضاوت کند که چه موقع لازم است موانع را دور بزند، و یا هنگام نزدیک شدن موتور و ماشین به آن خود را متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size