استفاده از جلبک‌های میکروسکوپی برای غلبه بر مشکلات زیست‌محیطی در اروپا

آفت‌کشی که از ریزجلبک‌ها به دست می‌آید، می‌تواند قارچ‌ها، حشرات و برخی بیماری‌های گلخانه‌‌ای را بدون استفاده از مواد شیمیایی کنترل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان اروپایی بر این باورند که یک جلبک میکروسکوپی خاص با پایدارتر کردن کشاورزی، تصفیه فاضلاب، ارائه جایگزینی بهداشتی برای پلاستیک‌ و بسیاری موارد دیگر می‌تواند راه حلی برای چالش‌های زیست‌محیطی فراهم کند.

آلمریا در جنوب اسپانیا به خاطر سواحل آفتابی و کشاورزی شهرت دارد. این منطقه میزبان شبکه وسیعی از گلخانه‌هاست که به «دریای پلاستیک» مشهور است. آب و هوای آلمریا برای رشد و نمو ریزجلبک‌ها، موجودات تک‌سلولی که می‌توانند نور خورشید، مواد مغذی و دی‌اکسید کربن را به مولکول‌های زیستی ارزشمند تبدیل کنند، بسیار مناسب است.

محققان محلی سویه‌هایی از ریزجلبک‌ها یافته‌اند که می‌توانند فاضلاب محلی را تصفیه کنند و در عین حال کود و سایر محصولات برای کشاورزی تولید کنند. آنها خواص محرک زیستی برای تولید مواد غذایی کشاورزی فراهم می‌کنند.

پژوهشگران حدود ده میکرو-ارگانیسم مختلف از این ریزجلبک‌ها استخراج کرده‌اند که در تهیه آفت‌کش‌های طبیعی به کار می‌روند. مولکول‌های طبیعی این آفت‌کش که از ریزجلبک‌ها به دست می‌آیند، می‌توانند قارچ‌ها، حشرات و برخی بیماری‌های گلخانه‌‌ای را بدون استفاده از مواد شیمیایی کنترل کنند.

در جایی که کودها و آفت‌کش‌های مبتنی بر ریزجلبک ممکن است گران‌تر از مواد شیمیایی سنتی باشند، کشاورزان آنها را کارآمدتر یافته‌اند، چرا که با استفاده از مقدار کمی از آنها نتایج گسترده‌ای می‌گیرند.

یکی دیگر از پروژه‌های اروپایی تولید صنعتی پلاستیک و پلیمر با استفاده از باکتری‌های دریایی و قندهای استخراج شده از ریزجلبک‌هاست. خواص این مواد با پلاستیک‌های معمولی برابری می‌کند و حتی می‌توان آنها را برای برآوردن نیازهای خاص طراحی کرد.

محققان می‌گویند چنین پلاستیک‌های زیستی می‌توانند بیشتر از پلاستیک‌های با منشاء کشاورزی در دسترس مصرف‌کنندگان قرار گیرند، زیرا کشت ریزجلبک‌ها به زمین‌ کشاورزی حاصلخیز نیاز ندارد.

کاربردهای بالقوه بسیاری برای استفاده از ریزجلبک‌ها وجود دارد، که مکمل‌های غذایی و لوازم آرایشی و سوخت‌های زیستی را شامل می‌شود. به همین دلیل صنعت کشت ریزجلبک‌ها با شتاب در حال پیشرفت است، و انتظار می‌رود که «پیمان سبز اروپا» طی سال‌های آتی به توسعه هرچه بیشتر آن بینجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size