ناسا قصد دارد روی سطح ماه خط لوله اکسیژن بکشد

یخ بخش مهمی از محاسبات ناسا برای اسکان دائمی انسان در ماه را شامل می‌شود، چرا که می‌شود آن را به آب آشامیدنی و اکسیژن تبدیل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناسا قصد دارد برای تامین اکسیژن قرارگاه‌های «ماموریت آرتمیس» خود که قرار است طی سال‌های آینده به ماه برود، یک خط لوله بلند اکسیژن روی سطح ماه بکشد.

این خط لوله که فعلا در حد گمانه‌زنی و طراحی قرار دارد، «خط لوله اکسیژن قطب جنوب ماه» نامگذاری شده است، و قرار است از منطقه قطب جنوب ماه که در آن یخ فراوان است، به سوی قرارگاه‌های آرتمیس کشیده شود.

با نظر به اینکه قطب جنوب ماه دارای مقادیر زیادی یخ و منابع مهم دیگر است در عمق کمی زیر سطح قرار دارند و بنابراین استخراج آنها نسبتا آسان است، آمریکا، روسیه و چین در برنامه‌های بلندمدت خود برای اسکان ماه به قطب جنوب توجه ویژه دارند.

یخ بخش مهمی از محاسبات ناسا برای اسکان دائمی انسان در ماه را شامل می‌شود، چرا که می‌شود آن را به آب آشامیدنی و اکسیژن تبدیل کرد، که می‌تواند برای تنفس انسان و همچنین سوخت موشک استفاده شود.

خط لوله قمری دسترسی مداوم به اکسیژن برای مهاجران ماه را فراهم می‌کند، و این کار را با کاهش چشمگیر هزینه‌های حمل و نقل زمینی انجام می‌دهد. در عین حال، خط لوله اکسیژن هیچ خطر زیستی در سطح ماه ایجاد نمی‌کند، چرا که در صورت بروز نشت در لوله، اکسیژن به فضا می‌رود، زیرا ماه اتمسفر ندارد.

اگر ناسا سرانجام به این طرح برای تامین اکسیژن مأموریت آرتمیس خود چراغ سبز نشان بدهد، سازندگان قصد دارند خط لوله مورد نظر را به صورت قطعه‌ قطعه در سطح ماه بسازند و سپس قطعات را مونتاژ و روی سطح ماه نصب کنند.

این خط لوله به احتمال زیاد از جنس آلومینیوم ساخته ‌شود که در قطب جنوب ماه فراوان یافت می‌شود. طرح ابتدایی که برای این خط لوله کشیده شده حدود پنج کیلومتر از قطب جنوب تا محل استقرار قرارگاه آرتمیس است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size