ناسا مقادیر زیادی سنگ‌ قیمتی در مریخ کشف کرد

کشف مقادیر زیاد عقیق سفید می‌تواند مریخ را به یکی از مقاصد مهم استعمار فضایی در آینده تبدیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان به دنبال تحقیقات میدانی دامنه‌دار به این باور رسیده‌اند که منطقه‌ای از سطح سیاره مریخ مملو از سنگ‌های قیمتی مثل عقیق سفید است.

«فرورفتگی گیل» (Gale Crater) یک فرورفتگی بزرگ روی سطح مریخ است که احتمالاً بستر دریاچه‌ای باستانی است که در گذشته‌ای دور خشک شده است. قطر آن 154 کیلومتر است و بر اساس ارزیابی‌ها حدود 3.5-3.8 میلیارد سال قدمت دارد، و شواهد نشان می‌دهد که در زمانی دور پر از آب بوده است.

والتر فردریک گیل، ستاره‌شناس آماتور استرالیایی در اواخر قرن نوزدهم این فرورفتگی را برای اولین بار مشاهده کرد، و از آن پس به افتخار وی نام او را بر آن گذاشتند.

به منظور کاوش مریخ، ناسا مریخ‌نورد «کیوریاسیتی/کنجکاوی» را به فضا فرستاد، که در 6 آگوست 2012 در گیل فرود آمد، و از آن زمان در حال کاوش این فرورفتگی و مناطق اطراف آن بوده است.

دانشمندانی که کنجکاوی را هدایت می‌کنند، در دسامبر 2012 اعلام کردند که تجزیه و تحلیل گسترده خاک سیاره که این مریخ‌نورد انجام داده است، شواهدی از مولکول‌های آب، گوگرد، کلر و همچنین نشانه‌هایی از ترکیبات آلی نشان می‌دهد.

اهمیت علمی این کشف، که طی یک دهه اخیر بارها با پیدا شدن نمونه‌های جدید تایید شده است، این است که نشان می‌دهد فرورفتگی گیل در مدتی زمین بسیار نزدیک‌تر از آنچه پیشتر تصور می‌شد، مخزن حجم گسترده‌ای از آب بوده است.

به گفته دانشمندان، این کشف به قدری مهم است که ستاره‌شناسان را مجبور به بازنویسی نظریه‌های جاافتادهٔ خود درباره وجود حیات در دوران باستان مریخ خواهد کرد.

علاوه بر این، کاوشکر کنجکاوی طی دو سال اخیر رگه‌هایی از سنگ کمرنگ پیدا کرده است که دانشمندان فکر می‌کنند «اوپال» یا همان عقیق سفید باشد. تصاویر و آنالیزهای اخیر کنجکاوی نشان می‌دهد که سراسر فرورفتگی گیل می‌تواند مملو از این سنگ قیمتی باشد، که به نوبه خود می‌تواند مریخ را به یکی از مقاصد مهم استعمار فضایی در آینده تبدیل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size