دو ماده معدنی کاملا جدید در یک شهاب سنگ کشف شدند

هروقت کانی جدیدی پیدا می‌شود، بدین معناست که شرایط زمین‌شناسی که تحت آن شکل گرفته، با شرایطی که تاکنون شناخته شده متفاوت بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو ماده معدنی که روی زمین وجود ندارند، درون یک شهاب سنگ عظیم در سومالی کشف شدند، و به گفته دانشمندان می‌توانند سرنخ‌های مهمی درباره چگونگی شکل‌گیری سیارک‌ها در اختیار ما بگذارند.

شهاب سنگ 16.5 تنی «العلی» در سال 2020 در سومالی یافت شد، و دانشمندان اخیرا موفق شدند از تکه‌ای هفتاد گرمی از آن دو ماده معدنی کاملا جدید که هرگز روی زمین دیده نشده است، استخراج کنند. دانشمندان نام این کانی‌ها را به نام شهاب سنگ «العلیت» و به نام لیندی اِلکینز تَنتون «اِلکینستنتونیت» گذاشتند.

الکینز تنتون مدیر برنامه بیناسیاره‌ای دانشگاه ایالتی آریزونا و پژوهشگر اصلی ماموریت «سایکی» ناساست که قرار است به زودی کاوشگری را برای بررسی سایکی (Psyche)، که یک سیارک غنی از مواد معدنی است، به فضا بفرستد تا شواهدی از چگونگی شکل‌گیری سیارات منظومه شمسی را جمع‌آوری کند.

به گفته دانشمندان، هروقت کانی جدیدی پیدا می‌شود، بدین معناست که شیمی سنگ و شرایط زمین‌شناسی که آن کانی تحت آن شکل گرفته، با شرایط مختلفی که تاکنون شناخته شده متفاوت بوده است، و شهاب سنگ العلی دو کانی کاملا جدید به ما ارائه کرده است، که برای علم امری شگفت‌انگیز است.

العلی شهاب سنگی است که بیشتر حجم آن از آهن ساخته شده و درون آهن پر از تکه‌های ریز سیلیکات است. دانشمندان در حین بررسی قطعه هفتاد گرمی از العلی متوجه جزئیات مواد معدنی جدید در آن شدند، و از طریق مقایسه کانی‌ها با نسخه‌هایی از آنها که قبلاً در آزمایشگاه سنتز شده بود، توانستند این کانی‌ها را تحت عنوان مواد تازه‌یافت‌شده در طبیعت طبقه‌بندی کنند.

گرچه محققان قصد دارند العلی را مورد بررسی بیشتری قرار دهند، اما انتقال این شهاب سنگ عظیم به چین به منظور پیدا کردن یک خریدار بالقوه برای آن می‌تواند پژوهش‌های آینده محققان غربی را با محدودیت مواجه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size