کشف «ویروس زامبی» در سیبری که پنجاه هزار سال قدمت دارد

تغییرات اقلیمی که یخ‌های دائمی باستانی را ذوب کرده، به آشکار شدن این ویروس انجامیده است، و این روند می‌تواند برای انسان‌ها خطراتی ایجاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیدایش ویروس مرگبار کرونا در اواخر سال 2019 جهان را تکان داد، و معلوم کرد که با وجود تمام پیشرفت‌های فراوان پزشکی و تکنولوژیک، بشر هنوز در برابر خروش طبیعت به شدت آسیب‌پذیر است.

اینک، در حالی که بحران کرونا پس از حدود سه سال از آغاز آن تقریبا تحت کنترل قرار گرفته و راهکارهایی برای مقابله به آن ایجاد شده است، کشف یک ویروس مرگبار جدید جهان را به واکنش واداشته است.

دانشمندان اخیرا یک «ویروس زامبی» باستانی حدود پنجاه هزار ساله که در آخرین عصر یخبندان در یخ مدفون شده بود را احیا کردند. به گفته محققان، تغییرات اقلیمی که یخ‌های دائمی باستانی را ذوب کرده است، به آشکار شدن این ویروس انجامیده است، و این روند ممکن است برای انسان‌ها خطراتی ایجاد کند.

ویروس تازه کشف‌شده از زمان عصر یخبندان زیر دریاچه‌ای در منطقه سیبری روسیه گیر افتاده بود، و دانشمندان با آب شدن یخ باستانی موفق شدند آن را پیدا کنند. به گفته دانشمندان، با وجودی که این ویروس هزاران سال پیش یخ زده است، اما کماکان مُسری است، و می‌تواند روی برخی اُرگانیسم‌های زنده تاثیر بگذارد.

با این وجود، محققان اظهار کردند که خطر بیولوژیکی این ویروس خاص در حال حاضر برای انسان‌ها ناچیز است، چرا که آنها فقط سویه‌هایی را هدف قرار داده‌اند که می‌توانند میکروب‌های آمیب را آلوده کنند.

با این حال، تیم مشترک روسی، آلمانی و فرانسوی که مسئول انجام این تحقیقات بوده هشدار داده‌ است که ویروس‌هایی نیز وجود دارند که می‌توانند انسان‌ها یا حیوانات را آلوده کنند، و احیای چنین ویروس‌هایی می‌تواند خطرناک باشد.

بر اساس گزارش‌ها، کاربران اینترنت در سراسر جهان به این کشف جدید واکنش نشان داده‌اند، و با به اشتراک گذاشتن تصویرهای خلاقانه، درباره آغاز یک همه‌گیری ویروسی جدید زامبی‌ساز به گمانه‌زنی و شوخی پرداخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size