آیا نوشیدن قهوه اول صبح با شکم خالی مضر است؟

از آنجایی که قهوه یک نوشیدنی «اسیدی» است، هضم آن برای معده خالی دشوار است و اوضاع مزاجی را به هم می‌ریزد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک کارشناس تغذیه اخیرا مدعی شد که نوشیدن قهوه اول صبح با شکم خالی مضر است، چرا که هورمون‌های انسان را به هم می‌ریزد و باعث ایجاد استرس و عصبیت در طول روز می‌شود.

اولیویا هدلاند، کارشناس تغذیه آمریکایی که ویدیوهای خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد، می‌گوید از آنجایی که قهوه یک نوشیدنی «اسیدی» است، هضم آن برای معده خالی دشوار است و اوضاع مزاجی را به هم می‌ریزد.

به علاوه، اسیدی بودن قهوه باعث ترشح «کورتیزول» در بدن می‌شود، که اعصاب آدم را تحریک می‌کند و حالت بی‌قراری و عصبیت به وجود می‌آورد. به گفته این متخصص، لرزش‌هایی که بسیاری افراد پس از خوردن قهوه تجربه می‌کنند، واکنش بدن آنها به نوشیدن این نوشیدنی اسیدی با معده خالی است.

هدلاند می‌گوید خودش هم زمانی عادت داشت اول صبح چندین فنجان قهوه با معده خالی بنوشد، که گرچه در ابتدا به او احساس خوبی می‌داد، اما باعث می‌شد بعدا کلی «آکنه هورمونی» روی بدنش پیدا شود.

برای کسانی که نمی‌توانند دست از نوشیدن قهوه اول صبح بکشند، هدلاند راهکارهایی پیشنهاد می‌کند. به گفته او، مهمترین کاری که می‌توانید در این راستا بکنید این است که قبل از نوشیدن قهوه، یک لقمه‌ای، هرچند کوچک، بخورید. پاستیل، تخم‌مرغ، لبنیات، و توت خوب هستند.

هدلاند همچنین راه‌هایی برای متعادل کردن هورمون‌های انسان پیشنهاد می‌کند. به گفته وی، «کوکتل‌ آدرنال» مصرف کنید. فرمول این کوکتل، یا نوشیدنی تشکیل‌شده از چند نوشیدنی دیگر، چهار اونس آب پرتقال، چهار اونس آب آلوورا یا آب نارگیل، به همراه آب، کرم نارگیل و نمک دریایی است.

در نهایت، برای کسانی که مایل به کنار گذاشتن قهوه هستند، هدلاند می‌گوید که بهتر است قهوه را با چیز دیگری جایگزین کنید؛ بعد از هر وعده غذایی پیاده‌روی کنید؛ مصرف «ماچا» را افزایش دهید؛ به تمرینات کم‌شدت مانند پیاده‌روی، «یوگای داغ» و وزنه‌برداری سبک بپردازید؛ و غذاهای کم«گلیسمی» مانند میوه را ظرف یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب بخورید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size