کشف نزدیکترین سیاهچاله به زمین

سیاهچاله‌ها به چشم نامسلح نامرئی هستند، و بنابراین دانشمندان برای تشخیص آنها روی تاثیرات آنها بر محیط اطراف خود تکیه می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اخترشناسان اخیرا موفق شدند نزدیک‌ترین سیاهچالهٔ مشاهده‌شده در نزدیکی زمین را کشف کنند، که داخل کهکشان راه شیری در فاصله حدود 1500 سال نوری از منظومه شمسی قرار دارد.

از آنجایی که این سیاهچاله را کاوشگر «گایا» کشف کرده است، دانشمندان به آن نام «Gaia BH1» داده‌اند. جرم این سیاهچاله حدود ده برابر خورشید ماست، و دور یک ستاره خورشیدمانند می‌گردد.

عموم سیاهچاله‌ها همراه یک ستاره غول‌پیکر هستند، و گاز و غبار آن ستاره را می‌بلعند و به مرور زمان بزرگتر می‌شوند. دیسکی که معمولا در اطراف سیاهچاله شکل می‌گیرد، و تحت تابش اشعه ایکس به شدت می‌درخشد، حاصل همین گازهای جذب‌شده است.

با این حال، همه سیاهچاله‌ها گرسنه نیستند و ستاره نمی‌خورند. بسیاری از آنها آرام هستند و به محیط اطراف خود حمله نمی‌کنند. هنگامی که ستاره‌ای در فاصله ایمن از سیاهچاله قرار داشته باشد، توسط آن بلعیده نمی‌شود، بلکه تحت تاثیر جاذبه سیاهچاله به عقب و جلو کشیده می‌شود. اخترشناسان از روی مسیر حرکت ستاره می‌توانند استنباط کنند که در آن ناحیه از فضا سیاهچاله‌ای وجود دارد.

خود سیاهچاله‌ها به چشم نامسلح نامرئی هستند، و بنابراین دانشمندان برای تشخیص آنها روی تاثیرات آنها بر محیط اطراف خود تکیه می‌کنند. دانشمندان موفق شدن «Gaia BH1» را به همین ترتیب با استفاده از تلسکوپ‌های قوی شناسایی کنند.

«Gaia BH1» نزدیکترین سیاهچاله به زمین است که تاکنون کشف شده است، اما احتمالاً نزدیکترین سیاهچاله موجود نیست. نزدیکترین سیاهچاله کشف‌شدهٔ بعدی حدود 3200 سال نوری با زمین فاصله دارد.

اخترشناسان تخمین می‌زنند که در کهکشان راه شیری حدود یکصد میلیون سیاهچاله وجود دارد، اما تقریباً تمام آنها نامرئی هستند. به گفته دانشمندان، دلیل اصلی اینکه با وجودی که تعداد سیاهچاله‌ها زیاد است، ما نمی‌توانیم آنها را مشاهده کنیم، همین است که آنها نامرئی هستند، و یافتن آنها صرفا با تکیه بر ابزارهای چشمی تقریبا غیرممکن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size