بزرگترین سیاره کیهان کدام است؟

باور عمومی در نزد دانشمندان این است که برخی از سیارات بزرگ، سیارات واقعی نیستند، و در حقیقت کوتوله‌های قهوه‌ای هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بزرگترین سیاره کیهان که بشر تاکنون موفق به کشف آن شده است، ROXs 42Bb نام دارد و در سحابی «رو اوفیوچی» قرار دارد، و باور اخترشناسان این است که شعاع آن 2.5 برابر سیاره مشتری در منظومه شمسی است.

این یک سیاره عظیم که در سال 2013 کشف شد، مشهور به «مشتری داغ» است. در جایی که مشتریِ ما از خورشید بسیار دور است و بیش از 400 میلیون مایل با آن فاصله دارد، ROXs 42Bb به ستاره خود نزدیک است و چرخش وضعی بسیار کوتاهی دارد، که به این معناست که دمای سطح آن بسیار بالاست.

مشتری‌های داغ را می‌توان از طریق اندازه‌گیری سرعت چرخش آنها به دور ستاره خود شناسایی کرد، و بر این مبنا ROXs 42Bbقطعا یک سیاره است. با این حال، برخی کاندیداهای دیگر بزرگترین سیاره را نمی‌توان به طور قطع سیاره به حساب آورد.

باور عمومی در نزد دانشمندان این است که برخی از سیارات بزرگ، سیارات واقعی نیستند. مثلا، سیاره فراخورشیدی مشهوری به نام HD 100546 b وجود دارد که دانشمندان فکر می‌کنند در حقیقت یک «کوتوله قهوه‌ای» است.

کوتوله قهوه‌ای پدیده‌ای بین سیاره و ستاره است. آنها بسیار بزرگتر از سیارات معمولی هستند، اما جرم کافی برای شروع فرایند همجوشی هسته‌ای هیدروژن در هسته خود را به دست نیاورده‌اند.

به این دلیل، کوتوله‌های قهوه‌ای در حقیقت ستاره‌هایی هستند که نتوانسته‌اند پتاسیل کامل خود را آزاد کنند، اما همچنان در بیشتر دوران چرخه‌ حیات خود پدیده‌های بسیار بزرگ آسمانی می‌مانند.

برخی از این کوتوله‌های قهوه‌ای در فهرست بزرگترین سیارات جهان ظاهر شده‌اند. با این حال، با کشف اجسام آسمانی جدید در آینده، این فهرست تغییر خواهد کرد. بررسی بیشتر سیارات و کوتوله‌های قهوه‌ای ممکن است داده‌های جدیدی در اختیار بشر بگذارد که از طریق آنها خواهد توانست مشخص کند که آیا آنها واقعا سیاره هستند یا خیر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size