آیا «نخل رهپو» واقعا سالی بیست متر راه می‌رود؟

برخلاف سایر درختان که ریشه‌هایشان کاملاً در زیر زمین پنهان است، ریشه‌های نخل رهپو بالاتر از سطح زمین قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گونه‌ای درخت عجیب مثل اِنت‌های مجموعه فیلم‌های فانتزی «ارباب حلقه‌ها» در کشور اکوادور وجود دارد که سالی بیست متر راه می‌رود تا خودش را به نور آفتاب برساند.

این درخت با نام عملی «Socratea exorrhiza» که آن را به زبان عامیانه «نخل رهپو» نامیده‌اند، در جنگل‌های استوایی اکوادور یافت می‌شود، و باور عامه بر این است که پیوسته ریشه‌های جدیدی ایجاد می‌کند که می‌توانند آن را سالانه تا بیست متر تکان دهند. با این حال، جامعه علمی این ادعا را به چالش کشیده است.

جراردو آوالوسِ زیست‌شناس در سال 2005 پژوهشی منتشر کرد و در آن ادعای حرکت کردن نخل رهپو را بررسی کرد. به گفته وی، درست است که نخل رهپو به‌طور پیوسته ریشه‌های جدید ایجاد می‌کند، اما لزوما از آنها برای راه رفتن استفاده نمی‌کند.

برخلاف سایر درختان که ریشه‌هایشان کاملاً در زیر زمین پنهان است، ریشه‌های نخل رهپو بالاتر از سطح زمین قرار دارند و از پایینِ تنهٔ درخت آغاز می‌شوند. این پدیده، درخت را شبیه یک «جاروی ایستاده» می‌کند. همچنانکه که زمان می‌گذرد و خاک فرسایش پیدا می‌کند، برخی از این ریشه‌ها می‌میرند و ریشه‌های جدیدی شکل می‌گیرند.

به گفته آوالوس، افسانه راه رفتن نخل رهپو را به احتمال زیاد راهنمایان توریستی ساخته‌اند تا با آن گردشگران را به وجد آورند. این حقیقت آنجایی آشکار می‌شود که اگر اینترنت را جستجو کنید، هیچ فیلم واقعی از راه رفتن نخل رهپو نمی‌بینید، اما کماکان فیلم‌های زیادی از افرادی می‌بینید که ادعا می‌کنند این درخت راه می‌رود.

آوالوس می‌گوید: «پژوهش من ثابت می‌کند که راه رفتن نخل رهپو فقط یک افسانه است. اینکه یک درخت می‌تواند برای یافتن نور خورشید، خود را حرکت بدهد و چندین متر راه برود، افسانه‌ای است که راهنمایان گردشگری به منظور تحریک علاقه توریست‌ها به بازدید از جنگل‌های استوایی اکوادور ساخته و پرداخته‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size