ستاره‌ای که در حال بلعیدن جفت خود است

سرعت چرخش این دو ستاره گرد یکدیگر مثل این است که ماه در طول شب ده مرتبه دور زمین بچرخد و در آسمان ظاهر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر خلاف خورشید ما که تنهاست، حدود نیمی از ستارگان کهکشان راه شیری در پدیده‌ای که «ازدواج آسمانی» نامیده شده، منظومه‌های دوتایی تشکیل داده‌اند و میلیاردها سال در کنار هم می‌مانند. برخی از این ازدواج‌ها هم البته به جاهای باریک می‌کشد.

ستاره‌شناسان اخیراً یکی از این ازدواج‌های خطرناک را کشف کرده‌اند که یکی از طرف‌های آن در حال بلعیدن طرف دیگر است. دو ستاره در فاصله 3000 سال نوری از زمین در صورت فلکی «هرکول» با سرعت هر 51 دقیقه یک بار دور هم می‌گردند، و یکی از آنها که «کوتوله سفید» پیری است، مشغول جذب مواد حیاتی ستاره جوان‌تر است، و در نهایت آن را از بین می‌برد.

این منظومه دوتایی از گونه‌های کمیاب است که سرعت چرخش آن به دور یکدیگر بسیار بالاست، و ستاره‌های آن حدود هشت میلیارد سال کنار هم بوده‌اند. در طول میلیون‌ها سال، این دو به حدی به هم نزدیک شده‌اند که اکنون فاصله آنها کمتر از فاصله میان زمین و ماه شده است. سرعت چرخش آنها به دور یکدیگر هم مثل این است که ماه در طول شب ده مرتبه دور زمین بچرخد و در آسمان ظاهر شود.

دمای ستاره بزرگتر این جفت تقریباً با خورشید برابر است، اما جرم آن تنها ده درصد قطر خورشید است، و به اندازه مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی، کوچک شده است. جرم کوتوله سفید حدود 56 درصد خورشید است، اما به خاطر تراکم آن، قطرش تنها 1.5 برابر زمین است.

تابحال بیش از هزار منظومه دوتایی در کهکشان راه شیری شناخته شده است، اما تعداد آنهایی که با سرعتی کمتر از هفتاد دقیقه دور یکدیگر می‌گردند، انگشت‌شمار است.

منظومه دوتایی مذکور گرچه با سرعت گردش 51 دقیقه به نوعی رکورددار است، اما لزوما سریع‌ترین جفت چرخنده نیست. رکورد درجه یکِ گردش دو ستاره گرد یکدیگر در منظومه‌ای دوتایی را دو کوتوله سفید دارند، که هر 5 دقیقه و 21 ثانیه دور هم می‌چرخند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size