تشکیل یک ابرقاره جدید در سیصد میلیون سال آینده

اقیانوس آرام بازمانده ابراقیانوس «پانتالاسیا» است که 700 میلیون سال پیش، هنگامی که ابر قاره قبلی فروپاشید، شروع به شکل‌گیری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهش‌های زمین‌شناسی جدید نشان داده که طی 200 تا 300 میلیون سال آینده، اقیانوس آرام هم می‌آید، و خشکی‌های آمریکای شمالی و جنوبی با آسیا و استرالیا ادغام می‌شوند تا ابرقاره بعدی جهان تحت عنوان «آماسیا» را شکل دهند.

طی دو میلیارد سال اخیر، قاره‌های زمین پیوسته با هم برخورد کرده‌اند و تقریبا هر 600 میلیون سال، در فرایندی موسوم به «چرخه ابرقاره‌ای»، یک قاره عظیم جدید تشکیل داده‌اند. این بدان معناست که قاره‌های فعلی نیز طی چند صد میلیون سال آینده باز با هم برخورد می‌کنند.

از آنجایی که زمین طی چند میلیارد سال اخیر از زمان ایجادش مدام خنک شده است، ضخامت و استحکام صفحات زیر اقیانوس‌ها با گذشت زمان کاهش یافته است. به همین دلیل هم تشکیل ابرقاره بعدی از طریق هم آمدن «اقیانوس‌های جوان» مثل هند و اطلس کمتر محتمل است.

اقیانوس آرام اما بازمانده ابراقیانوس «پانتالاسیا» است که 700 میلیون سال پیش، هنگامی که ابر قاره قبلی فروپاشید، شروع به شکل‌گیری کرد. این امر اقیانوس آرام را به کهن‌ترین اقیانوس روی زمین تبدیل می‌کند، که از زمان آغاز شکل‌گیری خود، با نرخ چند سانتی‌متر در سال در حال کوچک شدن است.

دانشمندان بر این باورند که اگر کوچک شدن اقیانوس آرام با همین شتاب پیش برود، طی 200-300 میلیون سال آینده این اقیانوس کاملاً بسته می‌شود، و قاره‌های آسیا، اقیانوسیه، قطب جنوب، آمریکای شمالی و جنوبی به هم می‌چسبند.

به گفته زمین‌شناسان، هنگامی که سیاره زمین تنها یک توده خشکی عظیم وسط یک اقیانوس پهناور داشته باشد، زیست‌بوم سیاره و شرایط اقلیمی آن به طرزی چشمگیر تغییر خواهد کرد.

پیش‌بینی دانشمندان این است که در آن زمان سطح دریاها پایین‌تر از الان می‌رود، و آب و هوای فضای داخلی ابرقاره پهناور بسیار خشک می‌شود و درجه حرارت روزانه سطح خشکی بالا می‌رود. بدین ترتیب، زمین پس از تشکیل «آماسیا» سیاره بسیار متفاوتی خواهد بود از آنچه که امروز می‌شناسیم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size