تصاویر شگفت‌انگیز برخورد فضاپیما با سیارک کماکان در راه هستند

تلسکوپ‌های فضایی هابل و جیمز وب برخورد دارت با دایمورفوس و توده‌های موادی که در اثر این برخورد به فضا رها ‌شد را رصد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان فضایی آمریکا «ناسا» اخیرا سیارکی را با استفاده از یک سفینه کوچک از مدار خود خارج کرد. تصاویر مختلف این واقعه شگفت‌انگیز که برای اولین بار در تاریخ بشر روی داده، کماکان در راه هستند و طی دو ماه آینده به زمین می‌رسند.

فضاپیمای «آزمایش تغییر جهت دوگانه سیارک» ناسا، به‌طور مخفف موسم به «دارت»، به منظور یک آزمایش فضایی برای منحرف کردن سیارک‌های در حال حرکت به زمین، اخیرا خود را به سیارک «دایمورفوس» در کمربند سیارکی میان مدار مریخ و مشتری کوبید.

دارت تا لحظه برخورد به دایمورفوس تصاویری با سرعت یک در ثانیه از سیارک به زمین مخابره کرد. هر تصویر بهتر از تصویر قبلی بود، و در چند ثانیه قبل از برخورد دارت با دایمورفوس، سطح سیارک کوچک تمام کادر دوربین را پر کرد.

دایمورفوس که قبلاً هرگز مشاهده نشده بود، تخم‌مرغ شکل و پوشیده از تخته سنگ بود. این سیارک صخره‌ای دانشمندان را شگفت‌زده کرده است، به‌طوری که مشتاق مطالعه تصاویر گرفته‌شده توسط دارت قبل از برخورد با آن هستند.

دانشمندان تخمین می‌زنند حدود دو ماه طول می‌کشد تا مشخص شود که آیا دارت در تغییر مسیر دایمورفوس در فضا در جریان اولین آزمایش بشر برای فناوری انحراف سیارک موفق بوده است یا خیر.

دارت تنها ابزاری نبود که تصاویر این برخورد را ثبت و به زمین ارسال کرد. تلسکوپ‌های فضایی هابل و جیمز وب نیز برخورد دارت با دایمورفوس و توده‌های موادی که در اثر این برخورد به فضا رها ‌شد را رصد کردند. به علاوه، رصدخانه‌های زمینی نیز تصاویر زیبایی از نورانی شدن فضا در اثر این برخورد منتشر کردند.

اما بهترین تصاویر این برخورد را «لیکاکیوب»، ماهواره کوچک ایتالیایی که دارت را از نزدیک دنبال کرد و کل رویداد را از فاصله‌ای ایمن مشاهده کرد، برداشته است. لیکاکیوب برخی از این تصاویر را به زمین مخابره کرده است، و تعداد بیشتری از آنها را نیز طی دو ماه آینده به زمین می‌فرستد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size