کشف گونه‌ای از حیات که به اکسیژن نیاز ندارد

موجودات فرازمینی می‌توانند از راه‌هایی غیر از سوزاندن اکسیژن منبع انرژی حیاتی خود را تامین کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان اخیرا موفق به کشف گونه‌ای از حیات شدند که برای زندگی به اکسیژن احتیاج ندارد، و این کشف جدید گمانه‌زنی در باب احتمال وجود گونه‌های حیات مشابه در فراتر از سیاره زمین را افزایش داده است.

همه حیوانات روی زمین برای تجزیه مواد مغذی و تبدیل آن به انرژی به عنوان نیروگاه سلول‌های بدن، وابسته به اندامک‌هایی به نام «میتوکُندری» هستند. میتوکندری اکسیژن را به سوختی به نام آدنوزین تری‌فسفات تبدیل می‌کند که مسئول فرآیندهایی همچون انقباض عضلات، انتشار تکانه عصبی، و سنتز شیمیایی است. این فرایند، «تنفس هوازی» نامیده می‌شود.

در مقابل، «هنگویا سالمینیکولا»، گونه‌ای که اخیرا کشف شده، یک انگل هشت میلی‌متری از خانواده مرجان و عروس دریایی است که تنفس هوازی نمی‌کند، و حتی وسیله پردازش اکسیژن هم ندارد.

به گفته دانشمندان، این موجود نه تنها ژنوم میتوکندری، بلکه کلیه مجموعه ژن‌های پروتئینی که با ژنوم میتوکندری و تمام ژن‌های مربوط به تنفس تعامل دارند، را از دست داده است.

دانشمندان بر این باورند که «اچ.اس.» تنها موجودی نیست که می‌تواند بدون اکسیژن زندگی کند، و حتی انتظار دارند گونه‌های عجیب‌تری از حیات بیابند. یکی از نتایج جالب این کشف، افزایش گمانه‌زنی درباره حیات بیگانه است.

تصور عمومی این است که اگر موجودات فرازمینی وجود داشته باشند، به احتمال زیاد باید اکسیژن تنفس کنند، چرا که اکسیژن منبع سرشار انرژی است که برای متابولیسم‌های زنده لازم است، و به موجودات کمک می‌کند رشد کنند، راه بروند و بدوند.

به همین دلیل هم دانشمندان عموما بر این باور بوده‌اند که سیارات زمین‌مانند منظومه‌های دیگر که دارای اتمسفر اکسیژن‌دار هستند، بهترین نامزدهای وجود حیات فرازمینی در کیهان هستند.

با این وجود، انگل هشت میلیمتری غیرهوازی تازه کشف‌شده ثابت می‌کند که ممکن است لزوما اینطور نباشد، و موجودات فرازمینی می‌توانند از راه‌هایی غیر از سوزاندن اکسیژن منبع انرژی حیاتی خود را تامین کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size