تلسکوپ جیمز وب حلقه‌های جدیدی برای نپتون کشف کرد

تریتون را لایه‌ای منجمد از نیتروژن متراکم پوشانده است، که باعث می‌شود بر خلاف نپتون که دارای غلظت متان بالاست، بسیار درخشان به نظر برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلسکوپ فضایی جیمز وب در اولین تصاویری که از آخرین سیاره منظومه شمسی نپتون برداشته، حلقه‌هایی را گرد این سیاره آشکار کرده که تا پیش از این دیده نشده بودند.

تا قبل از این، بهترین تصاویر نپتون را فضاپیمای «وویجر 2» سر راه خروج خود از منظومه شمسی در سال 1989 برداشته بود، اما از آنجایی که فناوری تصویربرداری آن به اندازه جیمز وب پیشرفته نبود، موفق به عکس‌برداری از برخی پدیده‌های نپتونی نشده بود.

تلسکوپ جیمز وب، با استفاده از دوربین‌های مادون قرمز خود، علاوه بر حلقه‌های باریک و درخشانی که قبلا شناخته شده بود، حلقه‌های غبار کم‌رنگ‌تری را در اطراف نپتون مشاهده کرده که برای اولین بار در تاریخ بشر ثبت می‌شود.

جیمز وب همچنین مناطقی روشن در نیمکره جنوبی نپتون را رصد کرده است که ابرهای یخی در ارتفاع بالای جو این غول منجمد هستند، که نور خورشید را پیش از آنکه گاز متان سطح سیاره آن را جذب کند، به فضا بازمی‌گردانند و باعث می‌شوند تا سطح سیاره کماکان یخ‌زده باقی بماند.

علاوه بر این، تلسکوپ فضایی پیشرفته یک خط روشن باریک و ضعیف در حال چرخش حول محور استوای سیاره را مشاهده کرده است که ممکن است نشانگر گردش جوی نپتون و ایجاد بادها و طوفان‌ها در سرتاسر این غول منجمد باشد.

جیمز وب همچنین موفق شده تصاویری منحصر به فرد از «تریتون»، یکی از قمرهای نپتون بردارد. در برخی تصاویر تلسکوپ، هفت قمر نپتون به خوبی دیده می‌شوند، و نقطه نورانی بالای جو این سیاره تریتون است.

تریتون را لایه‌ای منجمد از نیتروژن متراکم پوشانده است، که باعث می‌شود بر خلاف نپتون که دارای غلظت متان بالاست، بسیار درخشان به نظر برسد. به خاطر میزان زیاد نیتروژن در جو خود، تریتون می‌تواند حدود هفتاد درصد نور خورشید را به فضا منعکس کند، که به درخشش آن از راه دور می‌انجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size