چگونه پیدایش گیاهان سیاره زمین را متحول کرد

خصوصیات شیمیایی بلورهای زیرکن شکل‌گرفته در این زمان نشانگر کند شدن چشمگیر انتقال رسوبات خشکی به اقیانوس‌هاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گیاهان حدود 430 میلیون سال پیش در دوره زمین‌شناسی «سیلورین»، زمانی که آمریکای شمالی و اروپای فعلی در یک ابرقاره به نام «پانگه‌آ» به هم چسبیده بودند، پدیدار گشتند، و گسترش آنها سیاره زمین را از بیرون و درون متحول کرد.

سطح زمین از طریق لایه‌های تکتونیک با فضای داخلی زمین ارتباط پیدا می‌کند. رودخانه‌ها گل و لای را به اقیانوس‌ها می‌ریزند، و رسوبات از طریق مناطق فرورانش به داخل پوسته زمین کشیده می‌شود، و پس از ذوب شدن سنگ‌های جدیدی تشکیل دهد. هنگامی که این سنگ‌ها در اثر فشار زمین به بلور تبدیل می‌شوند، شواهد آنچه بر آنها رفته را درون خود ثبت می‌کنند.

دانشمندان اینطور گمانه زدند که پدیدار شدن گیاهان باید به طرز چشمگیری فرایند ریزش گل و لای به اقیانوس‌ها را کند کرده باشد، چرا که گیاهان باعث ایجاد تغییرات اساسی در سیستم‌های رودخانه‌ای، ایجاد رودخانه‌های پر پیچ و خم و سیل‌های گل‌آلود و همچنین خاک‌های غنی‌تر شدند.

برای آزمایش فرضیه خود، دانشمندان اخیرا یک پایگاه داده مربوط به بیش از پنج هزار کریستال زیرکن که در ماگمای مناطق فرورانش زمین تشکیل شده را بررسی کردند. آنها شواهد قانع‌کننده‌ای یافتند مبنی بر اینکه تقریباً دقیقاً با آغاز پدیدار شدن گیاهان روی زمین، تغییرات چشمگیری در ترکیب سنگ‌هایی که قاره‌های زمین را ساخته‌اند، به وجود آمده است.

نکته قابل توجهی که دانشمندان دریافتند این بود که خصوصیات شیمیایی بلورهای زیرکن شکل‌گرفته در این زمان نشانگر کند شدن چشمگیر انتقال رسوبات خشکی به اقیانوس‌هاست، که ثابت کرد پیدایش پوشش گیاهی نه تنها سطح زمین بلکه ارتباط آن با پوسته و پویایی میان این دو را دچار تحول کرده است.

با پیدایش و گسترش گیاهان، زیست روی کره زمین به کلی دگرگون شد، به‌طوری که در حدود 200 میلیون سال بعد راه برای ظهور جانوران بسیار بزرگی همچون دایناسورها هموار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size