عروس دریایی جاودانه شاید بتواند از پیری انسان جلوگیری کند

عروس دریایی جاودانه جهش‌های ژنتیکی خاصی پیدا کرده است که به آن اجازه می‌دهد تا تقسیم سلولی خود را محدود کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد «عروس دریایی جاودانه» که گونه‌ای نرم‌تن آبزی است، به جاودانگی رسیده باشد، و دانشمندان تلاش می‌کنند با رمزگشایی ژنتیکی این موجود شگرف، راهکاری برای جلوگیری از پیری انسان پیدا کنند.

محققان دریافته‌اند که عروس دریایی جاودانه جهش‌های ژنتیکی خاصی پیدا کرده است که به آن اجازه می‌دهد تا تقسیم سلولی خود را محدود کرده و جلوی از بین رفتن تلومرها، یا درپوش‌های محافظ کروموزوم‌ها را بگیرد. این جانور دو برابر دیگر جانداران ژن‌های مخصوص محافظت و ترمیم سلول‌های بنیادی دارد.

در عملکردی برعکس تقریبا تمامی گونه‌های حیات، عروس دریایی جاودانه حتی پس از تولید مثل جنسی می‌تواند «ساعت بیولوژیکی» خود را به عقب بازگرداند، و به اصلاح بلوغ خود را معکوس کرده و به بافتی از سلول‌های نوجوان تبدیل شود.

عروس دریایی جاودانه علاوه بر غیرفعال کردن ژن‌های رشد به منظور بازگشت به شکل اولیه خود، ژن‌های اضافی ویژه‌ای تولید می‌کند که به سلول‌های جوان‌شده اجازه می‌دهد دومرتبه فرایند «تخصصی‌سازی» را طی کنند و به ریزجاندارانی بدل شوند که می‌توانند از نو زندگی کنند.

معنی این کار این است که عروس دریایی جاودانه بزرگسال هنگامی که با تهدیدی محیطی روبرو می‌شود، با معکوس کردن ساعت ژنتیکی خود می‌تواند دومرتبه به لارو تبدیل شود. این لاروها صرفاً لایه نازکی از سلول‌ها و بافت هستند که در جستجوی یک تخته سنگ برای مسکن گزیدن خود را به دست جریان آب می‌سپارند.

دانشمندانی که مدت‌هاست روی عروس دریایی جاودانه تحقیق می‌کنند، اخیرا ابراز امیدواری کرده‌اند که نقشه‌برداری از ژنوم این موجود ممکن است بتواند منجر به اکتشافاتی در راستای جلوگیری از پیری انسان و حتی ابتکاراتی برای طولانی‌تر کردن عمر انسان شود.

به گفته آنها، از آنجایی که تخصص عروس دریایی جاودانه افزایش عمر «سلامت ارگانیسم» است، این امکان وجود دارد که با مطالعه ترفند تکاملی این موجود، درک بهتری از چگونگی فیزیولوژیکی پدیده پیری در تمام گونه‌های حیات پدیدار گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size