دلفین‌ها چگونه طعمه خود را شکار می‌کنند؟

توانایی دلفین‌ها برای باز کردن بسیار زیاد لب‌های بالا و پایین خود هنگام مکیدن صید دانشمندان را شگفت‌زده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روش تغذیه دلفین‌ها همیشه برای جانورشناسان معما بوده است. برای روشن کردن این قضیه، دانشمندان اخیرا به دلفین‌های آموزش‌دیده توسط نیروی دریایی آمریکا دوربین بستند و رفتار و حرکات آنها در هنگام را شکار نظارت کردند.

پیشتر دو فرض متفاوت درباره نحوه غذا خوردن دلفین‌ها مطرح شده بود. یک فرض اینطور می‌گفت که دلفین‌ها به شیوه «شاخ‌زنی» شکار می‌کنند، به این ترتیب که با سرعت به وسط گله ماهی می‌زنند و دندان‌های‌شان را رو یکی قفل می‌کنند.

فرض دیگر اینطور می‌گفت که دلفین‌ها به شیوه «مکشی» ماهی می‌گیرند. در این روش، دلفین دنبال ماهی می‌افتد، زبانش را در دهانش می‌چرخاند، و گلویش را منبسط می‌کند تا فشار مکشیِ ایجادشده در آب، طعمه را به درون دهان بکشد.

تصویربرداری اخیر از شکار دلفین‌ها شیوه کار آنها را روشن کرد. توضیحات دانشمندان درباره شیوه شکار یکی از دلفین‌ها می‌گوید که دلفین ابتدا نُچ‌نُچ می‌کرد، شکار را می‌گرفت، با آن بازی می‌کرد و سپس می‌بلعید. اگر ماهی فرار می‌کرد، دلفین به تعقیب و گریز ادامه می‌داد، در حالی که صدای نُچ‌نُچ کمتر، و صدای وزوز و جیغ ممتد بیشتر شنیده می‌شد.

دلفین هنگام صید لب‌های خود را باز می‌کرد به طوری که تقریباً تمام دندان‌هایش آشکار می‌شد، سپس گلویش را به سمت بیرون منبسط می‌کرد. ماهی‌ها حتی در دهان دلفین هم به شنا کردن ادامه می‌دادند، اما دلفین آنها را مستقیماً فرو می‌داد.

هنگامی که دلفین‌ هدف بعدی خود را شناسایی می‌کرد، سرعت خود را افزایش می‌داد، و ضربان قلب آن نیز افزایش می‌یافت، به‌طوری که از طریق میکروفون دوربین هم ضبط شده و قابل شنیدن است.

بر اساس این پژوهش، دانشمندان دریافتند که دلفین‌ها عموما به روش مکشی تغذیه می‌کنند. به گفته آنها، توانایی دلفین‌ها برای باز کردن بسیار زیاد لب‌های بالا و پایین خود هنگام مکیدن طعمه آنها را «شگفت‌زده» کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size