قورباغه‌ای که شبیه آووکادوی عصبانی است

قورباغه باران‌ساز علی‌رغم ظاهر ترسناکش موجودی خانواده‌دوست است، و گونه نر آن پدری مهربان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«قورباغه باران‌ساز آفریقایی» به خاطر شکل منحصر به فردش که شبیه «آووکادوی عصبانی» است همیشه مورد توجه رسانه قرار داشته است.

این اولین گونه قورباغه آفریقایی بود که کارل لینه، پزشک و گیاه‌شناس سوئدی در سال 1758 به طور علمی آن را تشریح کرد. صفت «باران‌ساز» این قورباغه از باورهای محلی درباره توانایی این جانور به جلب ابرهای بارانی نشات می‌گیرد.

قورباغه باران‌ساز بومی سواحل جنوبی آفریقاست، و امروزه عموما در جنوب غربی شهر کیپ تاون در آفریقای جنوبی یافت می‌شود. باران‌ساز در این منطقه در پوشش‌های گیاهی مختلفی همچون بوته‌ای مدیترانه‌ای، مراتع و مزارع، باغ‌های روستایی و حتی مناطق شهری زندگی می‌کند. این قورباغه‌ از گونه حفار است، و بنابراین برای ادامه حیات به زندگی در کنار آب نیاز ندارد.

بر همین اساس، شکل بدن قورباغه باران‌ساز نیز با قورباغه‌های آبی تفاوت‌های عمده دارد، و باعث می‌شود این موجود نتواند بجهد یا شنا کند. شکل خاص بدن این قورباغه دلیل دفاعی دارد. هرگاه که این موجود احساس خطر کند، پف می‌کند و موضع تهاجمی به خود می‌گیرد.

علاوه بر این، به منظور ترساندن و دور کردن شکارچیان از خود، قورباغه باران‌ساز قادر است صدای جیر جیر بلندی از خود درآورد که شکارچی را می‌ترساند و فراری می‌دهد.

همچنین، این قورباغه از شکل و اندازه خود درون حفره خود برای مقابله با شکارچیان بهره می‌برد. اگر دست بر قضا ماری یا جانور دیگری تلاش کند این موجود را درون سوراخش گیر بیندازد، قورباغه باران‌ساز خودش را باد می‌کند و از بیرون کشیدن شدن خود توسط شکارچی جلوگیری می‌کند.

قورباغه باران‌ساز علی‌رغم ظاهر ترسناکش موجودی خانواده‌دوست است، و گونه نر آن، که طول بالغش به 45 میلی‌متر می‌رسد، پدری مهربان است. پس از آنکه ماده تخم‌گذاری کرد، لانه را ترک می‌کند، و نر در لانه می‌ماند و از تخم‌ها محافظت می‌کند تا بچه قورباغه‌ها به دنیا بیایند و به راه خود بروند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size