آیا سیاهچاله‌های غول‌آسا در نهایت کهکشان‌های خود را می‌بلعند؟

منشاء اصلی ستاره‌‌ها گازهای سرد است، اما فوران‌های سیاهچاله‌ای گازها را گرم می‌کنند و بدین ترتیب مانع شکل‌گیری ستاره‌ها می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهش‌های اخترشناسان در سال‌های اخیر نشان داده که سیاهچاله‌های غول‌آسایی که در مرکز کهکشان‌ها قرار دارند، در آینده‌ای بسیار دور در نهایت کهکشان‌های میزبان خود را می‌بلعند.

یک تیم بین‌المللی اختر-فیزیک‌شناسان در سال 2018 گزارش داد که احتمالاً عظیم‌ترین سیاهچاله‌ای که تاکنون در کیهان شناخته شده را کشف کرده است. محاسبات این تیم نشان داد که این سیاهچاله عظیم، سریع‌تر از ستاره‌های کهکشان خود در حال رشد است.

کشف این سیاهچاله درک فعلی از تکامل کیهان‌شناختی را تایید کرد، مبنی بر اینکه کهکشان‌ها و سیاهچاله‌های مرتبط با آنها در گذر زمان با یکدیگر ادغام می‌شوند و کهکشان‌ها و سیاهچاله‌های بزرگتری ایجاد می‌کنند.

سیاهچاله‌های عظیم از خود فوران‌های قدرتمند انرژی ساطع می‌کنند. هنگامی که سیاهچاله‌های عظیم دوگانه به نزدیکی یکدیگر می‌رسند، باعث می‌شوند این فوران انرژی از مرکز کهکشان، به طور دوره‌ای جهت خود را تغییر دهد. سیاهچاله‌های دوگانه قدرتمندترین فوران‌ها را ایجاد می‌کنند، و این فوران‌ها تاثیر مهمی بر روند شکل‌گیری ستاره‌ها در کهکشان‌ها دارند.

منشاء اصلی ستاره‌‌ها گازهای سرد موجود در کیهان است، که متراکم می‌شوند و ستاره‌ها را به وجود می‌آوردند. با این حال، فوران‌های سیاهچاله‌های دوگانه گازهای موجود در فضای نزدیک خود را گرم می‌کنند، و بدین ترتیب مانع شکل‌گیری ستاره‌ها می‌شوند. فوران‌های سیاهچاله‌های معمولی همیشه در یک جهت حرکت می‌کنند، و فقط مقدار محدودی گاز را در مجاورت خود گرم می‌کنند.

از سوی دیگر، فوران‌های سیاهچاله‌های دوگانه به طور متناوب تغییر جهت می‌دهند. بر این مبنا آنها می‌توانند مقدار بسیار بیشتری گاز را گرم کنند. این باعث می‌شود در کهکشان‌هایی که دارای سیاهچاله‌های دوگانه هستند، روند ستاره‌سازی کند شود، و تعداد ستاره‌ها در چنین کهکشان‌هایی محدود باشد.

سیاهچاله دوگانه در نهایت همان ستاره‌های موجود را نیز می‌بلعد و یک سیاهچاله بسیار بزرگتر ایجاد می‌کند. این فرایند ادامه پیدا می‌کند تا در نهایت دیگر کهکشانی در کیهان باقی نماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size