آمریکا قصد دارد در تولید تراشه‌های نیمه‌هادی خودکفا شود

آنچه دولت بایدن را واداشت تا طرح مذکور را ارائه کند این بود که جهان در حال حاضر در بحران تولید تراشه‌های نیمه‌هادی به سر می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به منظور تقویت تلاش‌ها برای خودکفا شدن ایالات متحده در زمینه تولید تراشه‌های نیمه‌هادی، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه «قانون تراشه‌ها و علم» را امضا کرد که قرار است 52 میلیارد دلار یارانه به صنعت تراشه پرداخت شود.

به گزارش روزنامه «واشینگتن پست»، این طرح که هر دو حزب آمریکا مدت‌هاست از قانون شدن آن حمایت می‌کنند، قرار است از صنایع بزرگ تولید تراشه‌های نیمه‌هادی، که اینک یک مسئله «امنیت ملی» تلقی می‌شود، حمایت کند.

این طرح باید ابتدا در کنگره آمریکا به رای‌گیری گذاشته شود، و در صورت رای آوردن، وزارت بازرگانی ایالات متحده مسئول اجرای آن خواهد بود. این وزارتخانه توزیع یارانه میان کمپانی‌های مربوطه و استخدام متخصصان برای پیشبرد این طرح را بر عهده خواهد داشت.

علاوه بر کمک به بخش خصوصی، «قانون تراشه‌ها و علم» همچنین ده‌ها میلیارد دلار بودجه برای حمایت از تحقیق و توسعه دولتی و ابتکارهای فناوری محلی اختصاص می‌دهد، که دولت امیدوار است منجر به پیشرفت‌های تجاری در زمینه‌های جدیدی مانند محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی شود.

آنچه دولت بایدن را واداشت تا طرح مذکور را ارائه کند این بود که جهان در حال حاضر در بحران تولید تراشه‌های نیمه‌هادی به سر می‌برد. کمبود مبرم این قطعات الکترونیکی باعث شده صنایع بزرگ آمریکا و جهان همچون اتومبیل‌سازی و سازندگان کنسول‌ بازی‌های کامپیوتری به اجبار تولید خود را کاهش دهند.

بودجه‌ای که دولت بایدن برای این کار در نظر گرفته، این کمبودها را در کوتاه‌مدت برطرف نمی‌کند، اما کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده تراشه همچون «اینتل»، «شرکت تولید نیمه‌هادی تایوان»، «میکرون»، و «گلوبال فاندریز» را تشویق می‌کند تا به منظور خودکفایی آمریکا در این زمینه بیشتر تلاش کنند.

آمریکا در حال حاضر به شدت وابستهٔ تولیدات تراشه‌های نیمه‌هادی تایوان است، که بزرگترین تولیدکننده تراشه در جهان است. افزایش تنش‌ها میان چین و تایوان در سال‌های اخیر، و تلاش پکن برای الحاق این جزیره خودمختار به سرزمین اصلی چین باعث شده تا آمریکا به فکر آینده بیفتد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size