افزایش نگران‌کننده شمار کوسه‌ها در شمال شرق آمریکا

افزایش چشمگیر جمعیت فک‌ها در نیوانگند منجر به بیشتر شدن حضور کوسه‌های بزرگ سفید و حمله گهگاه جدی آنها به انسان‌ها شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امسال تعداد کوسه‌ها در شمال شرقی آمریکا افزایش چشمگیری یافته است. از ماه ژوئن تابحال حداقل پنج کوسه شناگران و موج‌سواران را گاز گرفته‌اند، گرچه این حملات به مرگ آنها منجر نشده است. اما هراس از برخوردهای خطرناک‌تر باعث شده تا مقامات محلی به طور موقت شنا را در برخی سواحل ممنوع کنند.

کوسه‌ها پدیده‌ای غیرمترقبه در آب‌های اطراف شهر نیویورک نیستند. کوسه‌های ببرماسه‌ای، ماسه‌ای و شامگاهی برخی از گونه‌های متداول هستند که در نزدیکی ساحل نیویورک یافت می‌شوند. با این حال، ایالت نیویورک طی قرن گذشته تنها 13 مورد حمله کوسه ثبت کرده است.

به گفته کارشناسان، عوامل مؤثر در افزایش تعداد کوسه‌ها بهبود کیفیت آب و جمعیت ماهی‌های مورد علاقه آنهاست. ایالت نیویورک در سال 2019 قوانینی برای محافظت از ماهی «منهدن آتلانتیک»، که منبع اصلی تغذیه برای بسیاری از گونه‌ها مانند دلفین، نهنگ‌، ماهی تن‌، فک، و کوسه است، وضع کرد.

این تلاش‌های حفاظتی به افزایش جمعیت کوسه‌ها در سایر مناطق شمال شرقی ایالات متحده نیز انجامیده است. افزایش چشمگیر جمعیت فک‌ها در نیوانگند منجر به بیشتر شدن حضور کوسه‌های بزرگ سفید و حمله گهگاه جدی آنها به انسان‌ها شده است. این کوسه‌ها طی سال‌های اخیر در ایالت‌های ماساچوست و مین به شناگران و موج‌سواران حمله کرده و برخی از آنها را کشته‌اند.

کارشناسان زیست‌محیطی می‌گویند دلیل گاز گرفته شدن مردم این است که ممکن است در هنگام تغذیه کوسه از ماهی، شناگران در آن نزدیکی باشند. اگر مردم موقع ماهی‌گیری کوسه در آب باشند، ممکن است در روند تغذیه کوسه دخالت کنند یا در مسیر آن قرار بگیرند، که می‌تواند منجر به گازگرفتگی شود.

توصیه‌ گشت ساحلی برای جلوگیری از تعامل خطرناک انسان با کوسه این است که از شنا کردن در آب‌های تیره و در مناطقی که گروه‌های منهدن و فک وجود دارد خودداری کنید، زیرا کوسه‌ها به احتمال زیاد در محل حضور دارند. هنگام طلوع آفتاب، غروب، و شب که کوسه‌ها بیشترین فعالیت را دارند نیز از شنا کردن بپرهیزید تا کوسه شما را با غذا اشتباه نگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size