درباره سویه جدید کرونا موسوم به «بی‌ای 5» چه می‌دانیم؟

این تاکنون تنها سویه ویروس کرونا بوده که مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا آن را تحت عنوان «سویه نگران‌کننده» طبقه‌بندی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آخرین نسخه ویروس کرونا که اخیرا در آمریکا و چند کشور دیگر کشف شده است، «بی‌ای 5» نام دارد که زیرگونه‌ای جهش‌یافته از گونه «اومیکرون» است، و گفته می‌شود خطرناک‌ترین سویه کروناست و بسیار مسری است.

به گفته «مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها»ی ایالات متحده، که نهاد نظارتی اصلی بر امور بهداشتی و واگیری در این کشور است، بی‌ای 5 هم‌اکنون سویه غالب ویروس کرونا در آمریکاست، و تنها طی هفته گذشته عامل آلوده شدن 65 درصد مبتلایان بوده است.

این سویه که به سرعت در حال گسترش و بسیار مسری است، تاکنون تنها سویه ویروس کرونا بوده که مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آن را تحت عنوان «سویه نگران‌کننده» طبقه‌بندی کرده است.

بر مبنای مشاهدات کارشناسی، علائم بی‌ای 5 از فردی به فردی دیگر، بر اساس سن و سال و سایر عوامل سلامتی، می‌تواند متفاوت باشد، اما اکثر علائم سویه اومیکرون را از خود نشان می‌دهد.

ویروس‌شناسان می‌گویند که علائم بی‌ای 5 مانند علائم عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی همچون آبریزش بینی، گلودرد، سردرد، تب، سرفه‌ مداوم، و خستگی مفرط است. سویه‌های بی‌ای 2 و بی‌ای 4 نیز عموما همین علائم را دارند. اما گفته شده از دست دادن حس چشایی یا بویایی که در اشکال قبلی کرونا دیده شده، تابحال در سویه مذکور غیرمعمول بوده است.

نکته قابل توجه درباره سویه بی‌ای 5 این است که بسیار مسری‌ است، و به نظر می‌رسد که از آنتی‌بادی‌هایی که در اثر ابتلاهای قبلی و واکسیناسیون در بدن قربانی ایجاد شده، اجتناب می‌کند. ظاهرا جهش ژنتیکی‌ بی‌ای 5 آن را قادر می‌سازد تا از دست آنتی‌بادی‌های ترشح‌شده علیه انواع قبلی ویروس کرونا فرار کند.

توصیه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها برای مقابله با سویه بی‌ای 5 این است که اگر تابحال خود را واکسینه نکرده‌اید، حتما واکسن بزنید؛ و اگر سری‌های اولیه واکسن را زده‌اید، به فکر واکسن تقویتی باشید، چرا که با وجود جهش ژنتیکی بی‌ای 5، واکسیناسیون هنوز هم می‌تواند از بیماری شدید و احیانا مرگ‌آور توسط این ویروس جلوگیری ‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size