نخستین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب

جیمز وب این عکس ترکیبی را با ثبت داده‌های نوری در 12.5 ساعت به دست آورد، این کار برای تلسکوپ هابل هفته‌ها به طول می‌انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از ماه‌ها انتظار شب گذشته اولین تصویر تمام رنگی تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر شد.

این مراسم شامگاه دوشنبه 20 تیر با سخنان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و معاون او کامالا هریس در کاخ سفید آغاز شد و سپس سازمان فضایی آمریکا «ناسا» اولین تصویر رنگی از کیهان اولیه را که واضح‌ترین و عمیق‌ترین تصویر از اولین کهکشان‌های تشکیل‌شده پس از مهبانگ (بیگ‌ بنگ) است منتشر کرد.

Advertisement

جو بایدن، که این عکس پیشتر در روز دوشنبه به او نشان داده شد گفت: «این عکس‌ها به جهان یادآوری می‌کند که ایالات متحده می‌تواند کارهای بزرگ انجام دهد، و به آمریکایی‌ها - به خصوص کودکان - یادآوری می‌کند که چیزی نیست که توانایی انجامش را نداشته باشیم.»

او گفت: «این تلسکوپ یکی از دستاوردهای بزرگ مهندسی برای بشریت است.»

دکتر اَمبر استران معاون پروژه وب گفت: «عکس‌های اول را دیده‌ام که فوق‌العاده‌اند. اینها به خودی خود به عنوان عکس عالی‌اند. اما این گوشه‌ای از کارهای علمی دقیقی است که می‌توانیم با آن انجام دهیم و این باعث می‌شود که من را هیجان‌زده کند.»

جیمز وب که با هزینه 10 میلیارد دلار ساخته شده میراث تلسکوپ فضایی هابل را دنبال می‌کند.

جیمز وب این عکس ترکیبی را با ثبت داده‌های نوری در 12.5 ساعت به دست آورد، این کار برای تلسکوپ هابل هفته‌ها به طول می‌انجامید.

تصاویر و اطلاعات بیشتری قرار است روز سه‌شنبه در مرکز پروازهای فضایی گادرد، در نزدیکی واشینگتن، منتشر شود.

بزرگ‌ترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی شنبه، 25 دسامبر، سوار بر موشک آریان 5 از سواحل گویان فرانسه واقع در سواحل شرقی آمریکای جنوبی، سفر شگفت‌انگیز خود را آغاز کرد. این تلسکوپ در مسیری هم‌تراز با چرخش زمین به دور خورشید حرکت می‌کند ولی هیچ گاه در سایه زمین قرار نخواهد گرفت تا افق رصد آن کور نشود.

دانشمندان انتظار دارند اکتشافات این تلسکوپ در خصوص مراحل اولیه شکل‌گیری فضا از حدود صد میلیون سال پس از بیگ‌ بنگ تاکنون علم فضاشناسی را متحول کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size