تغییرات اقلیمی؛ پنگوئن امپراطور در معرض خطر جدی انقراض

انقراض پنگوئن امپراطور می‌تواند تأثیر چشمگیری بر حیات در سرتاسر قطب جنوب بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امپراطور، بزرگترین پنگوئن جهان و یکی از دو گونه بومی قطب جنوب، در اثر تغییرات اقلیمی، طی چهل سال آینده در معرض خطر شدید انقراض قرار دارد.

جوجه پنگوئن امپراطور در زمستان قطب جنوب به دنیا می‌آید، و این جانور از آوریل تا دسامبر به منظور لانه‌سازی برای جوجه‌های نوپای خود به یخ نیاز دارد. اگر دریا دیرتر یخ بزند یا زود آب شود، امپراطور نمی‌تواند چرخه تولید مثل خود را کامل کند.

امپراطور دارای طولانی‌ترین چرخه تولید مثل در میان پنگوئن‌هاست. پس از به دنیا آمدن جوجه، یکی از والدین به منظور گرم نگهداشتن آن را بین پاهای خود حمل می‌کند، تا زمانی که جوجه پر درآورد و بتواند از خود در برابر سرما مراقبت کند.

اگر آب زمانی به جوجه‌ها برسد که پرهای ضد آب و آمادگی شنا ندارند، از سرما می‌میرند و غرق می‌شوند. این اتفاقی است که به مدت سه سال متوالی در کولونی خلیج هالی در دریای ودل، که دومین کولونی بزرگ پنگوئن‌های امپراطور در قطب جنوب است، رخ داده است.

سازمان جهانی هواشناسی درباره افزایش دمای شدید همراه با بارندگی غیرعادی و ذوب یخ در قطب جنوب هشدار داده است. این روندی نگران‌کننده است، و از سال 1999 پیوسته باعث کاهش حجم صفحات یخی قطب جنوب شده است.

یافته‌های دانشمندان آینده‌ای تلخ برای پنگوئن امپراطور پیش‌بینی می‌کند. بر اساس این یافته‌ها، اگر تغییرات اقلیمی متوقف نشود، کولونی‌هایی که بین عرض‌های جغرافیایی 60 و 70 درجه قرار دارند، طی سی تا چهل سال آیند ناپدید خواهند شد.

افزایش گردشگری و ماهیگیری در قطب جنوب نیز با تأثیرگذاری بر میزان کریل، که یکی از منابع اصلی غذای پنگوئن‌ها و سایر گونه‌هاست، آینده امپراطور را به خطر انداخته است. با نظر به این حقیقت که قطب جنوب زنجیره‌ غذایی محدودی دارد، انقراض پنگوئن امپراطور می‌تواند تأثیر چشمگیری بر حیات در سرتاسر قطب جنوب بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size